"Nie może być zgody na czyny chuligańskie". Szef KPRM o Marszu Niepodległości

Polska
"Nie może być zgody na czyny chuligańskie". Szef KPRM o Marszu Niepodległości
Polsat News
Szef KPRM Michał Dworczyk w "Graffiti"

- Wszyscy jesteśmy bardzo rozczarowani, że znalazły się grupy chuliganów, którzy próbowali zakłócić Święto Niepodległości - mówił w "Graffiti" szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Jak dodał, wszyscy organizatorzy Marszu Niepodległości powinni zadbać o to, żeby nie dochodziło do aktów wandalizmu i łamania prawa.

W środę ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości. Mimo że - zgodnie z zapowiedziami organizatorów - miał być zmotoryzowany - wielu uczestników brało w nim udział pieszo. Podczas Marszu doszło do zamieszek; policja informowała m.in., że na rondzie de Gaulle'a w stronę policjantów poleciały kamienie i race. Komenda Stołeczna Policji informowała, że zgromadzenie pieszych jest nielegalne.

 

W mediach społecznościowych pojawiły się także nagrania przedstawiające brutalne interwencje policji wobec relacjonujących marsz dziennikarzy.

 

Marcin Fijołek zapytał Michała Dworczyka w "Graffiti" o to, jak ocenia działania policji podczas środowego marszu.

 

ZOBACZ: 74-letni reporter postrzelony przez policję na Marszu Niepodległości. "Solidarność nie odpuści"

 

-  Wszyscy jesteśmy bardzo rozczarowani, że znalazły się grupy chuliganów, którzy próbowali zakłócić Święto Niepodległości - mówił szef KPRM. - Wiemy już z komunikatów, które zostały przekazane, że jeśli chodzi o kontrowersje pojawiające się ws. użycia broni gładkolufowej przez policję, te kwestie są wyjaśniane - dodał.

 

Jak powiedział, informacje w tej sprawie będą przekazywane przez policję i MSWiA.

 

"Policja musi interweniować, gdy łamane jest prawo"

 

- Oczywiste jest, że nie może być zgody na żadne czyny chuligańskie, na łamanie prawa. W takich sytuacjach policja musi interweniować, aczkolwiek jeśli są sytuacje, w których pojawiają się kontrowersje, muszą być one bardzo gruntownie wyjaśniane - stwierdził Dworczyk.

 

Jak ocenił, wszyscy organizatorzy marszu powinni zadbać o to, żeby nie dochodziło do aktów wandalizmu i łamania prawa.

 

WIDEO: Michał Dworczyk w "Graffiti"

  

"Gdzie wicepremier od bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński? W tym momencie, to na nim spoczywa pełna odpowiedzialność za dzisiejsze wydarzenia na ulicach Warszawy. To on bezpośrednio odpowiada za nadzór na służbami" - napisał w środę na Facebooku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

- Dla mnie jest bardzo przykre, że politycy opozycji nie potrafią nawet w takim dniu właśnie jak Święto Niepodległości wznieść się ponad podziały polityczne i próbują instrumentalnie wykorzystywać tego rodzaju sytuacje jak chuligańskie jakieś incydenty, które miały wczoraj w Warszawie miejsce do walki politycznej - odparł Dworczyk.

 

- Uważam, że ten sposób działania jest absolutnie naganny - ocenił minister.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

 
zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie