74-letni reporter postrzelony przez policję na Marszu Niepodległości. "Solidarność nie odpuści"

Polska
74-letni reporter postrzelony przez policję na Marszu Niepodległości. "Solidarność nie odpuści"
Jakub Kaminski/East News
74-letni fotoreporter Tomasz Gutry postrzelony przez policję podczas Marszu Niepodległości

Solidarność nie odpuści sprawy postrzelenia podczas Marszu Niepodległości fotoreportera "Tygodnika Solidarność" Tomasza Gutrego, żądamy wyjaśnień policji i MSWiA - oświadczył w środę przewodniczący "S" Piotr Duda. "To coś nieprawdopodobnego, oburzającego" - oświadczył.

Portal tysol.pl podał w środę, że fotoreporter "Tygodnika Solidarność" Tomasz Gutry został postrzelony z policyjnej broni podczas Marszu Niepodległości. Według portalu, fotoreporter został trafiony w policzek z odległości kilku metrów.

 

"To coś nieprawdopodobnego"

 

O sprawę Gutrego portal tysol.pl spytał w środę przewodniczącego Solidarności Piotra Dudę. "To jest coś nieprawdopodobnego. Oburzającego, szczególnie wobec przypadków pobłażliwości policji podczas zamieszek wywołanych przez bojówkarzy podczas Strajku Kobiet. Nie może, nie ma prawa być tak, że jesteśmy ludźmi różnych kategorii i jedne protesty są traktowane przez policję z przymrużeniem oka, a inne traktowane z całą bezwzględnością" - oświadczył Duda. Jak dodał, "albo jesteśmy wszyscy równi wobec prawa, albo nie".

 

ZOBACZ: Podpalone mieszkanie na trasie Marszu Niepodległości. "Niech płonie ta k***"

 

"Tomasz Gutry, to człowiek historia, jak można strzelać w głowę starszemu panu, według jego relacji z odległości kilku metrów, z ogromnym, widocznym aparatem fotograficznym na szyi? Wyglądał aż tak groźnie?" - stwierdził także Duda, cytowany przez portal.

 

Oświadczył również, że Solidarność żąda wyjaśnień od Komendanta Głównego Policji oraz szefa MSWiA. "Solidarność tej sprawy nie odpuści" - dodał.

 

Wszczęto postępowanie wyjaśniające

 

W sprawie zranienia na Marszu Niepodległości reportera "Tygodnika Solidarność" Tomasza Gutrego wszczęte jest już postępowanie wyjaśniające przez policję - przekazał w środę wiceszef MSWiA Błażej Poboży, powołując się na szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego.

 

Zaznaczył, że Kamiński rozmawiał z przewodniczącym "Solidarności", a wiceszef MSWiA Maciej Wąsik z red. nacz. "Tygodnika Solidarność".
W odniesieniu do tej sytuacji także Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia. "Niestety, bardzo poważnie wyglądają obrażenia, które doznał jeden z fotoreporterów. Po ludzku jest nam przykro i liczymy na szybki powrót do zdrowia Pana Tomasza. Wyjaśnimy okoliczności tej sytuacji. Tak samo, jak każdą inną wątpliwość" - przekazała policja.
ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie