Szef MON: 102 lata temu żołnierze odzyskali niepodległość, dziś walczą z epidemią

Polska
Szef MON: 102 lata temu żołnierze odzyskali niepodległość, dziś walczą z epidemią
Polsat News
Mariusz Błaszczak w "Graffiti"

- Gotowych do pomocy w szpitalach jest 20 tys. żołnierzy, a pomaga już ponad 6 tys. - mówił w "Graffiti" szef MON Mariusz Błaszczak. Jak dodał, 102 lata temu żołnierze formowanego wówczas Wojska Polskiego odzyskali niepodległość, a dziś ich uwagi skoncentrowana jest na walce z epidemią.

Pomoc wojska dla służby zdrowia, w tym dla szpitali, jest związana z rozwojem epidemii koronawirusa. Na mocy rozporządzenia ministra zdrowia z 4 listopada 2020 r. szpitale nie rzadziej niż co trzy godziny mają przekazywać do Systemu Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia informacje m.in. na temat wolnych i zajętych łóżek, w tym łóżek przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem. O pomoc szpitalom w administrowaniu bazami danych zwrócił się do wojska szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

 

"Większość szpitali korzysta już z pomocy wojska. Niestety z powodów politycznych niektóre odmawiają. Opamiętajcie się, tu chodzi o ludzkie życie, a nie o politykę! Żołnierze są przeszkoleni i mogą odciążyć personel medyczny, który będzie miał więcej czasu na opiekę nad pacjentami" - napisał Błaszczak we wtorek na swoim profilu na Twitterze.

 

ZOBACZ: 102. rocznica odzyskania niepodległości w cieniu epidemii

 

- To są szpitale, które są zarządzane przez samorządy lokalne zdominowane przez opozycję - mówi Błaszczak w "Graffiti". - To smutne. Jest 20 takich szpitali. Ja to odbieram jako działania wymierzone w rząd - dodał. Jak powiedział, jeden z takich szpitali znajduje się w Sopocie.

 

WIDEO: Mariusz Błaszczak w "Graffiti"

  

Szef MON podkreślił, że chodzi o to, aby uwolnić służbę zdrowia od obowiązków administracyjnych, które mają wypełniać żołnierze.

 

- 102 lata temu żołnierze formowanego wówczas Wojska Polskiego odzyskali niepodległość, dziś uwagi skoncentrowana jest uwaga żołnierzy WP na walce z epidemią - powiedział Błaszczak.

 

Jak poinformował szef MON, w gotowości do pomocy w szpitalach jest 20 tys. żołnierzy. - Na miejscu, w szpitalach jest ponad 6 tys. Są również inne formy wsparcia wojska, np. kontrola osób przebywających na kwarantannie dokonywana razem z policją czy wspieranie osób starszych - dodał.

laf/zdr/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie