Lekarze postulują pilne zmiany w strategii walki z Covid-19

Polska
Lekarze postulują pilne zmiany w strategii walki z Covid-19
PAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT
Naczelna Rada Lekarska postuluje zmiany m.in. w obszarze testowania, szpitalnictwa i ratownictwa medycznego

Konieczne jest przyjęcie pilnych korekt w strategii walki z SARS-CoV-2 i COVID-19 - ocenia samorząd lekarski. Naczelna Rada Lekarska postuluje zmiany m.in. w obszarze testowania, szpitalnictwa i ratownictwa medycznego.

"Obserwując z niepokojem trudną sytuację, (…) wzrastającą liczbę zakażeń wirusem SARS Co-2 i przypadków COVID-19, pogłębiające się problemy systemu ochrony zdrowia Naczelna Rada Lekarska stoi na stanowisku, że konieczne jest przyjęcie pilnych korekt w strategii walki z zakażeniami i ich następstwami" – wskazano w stanowisku.

 

Proponowane zmiany obejmują zwiększenie dostępu do diagnostyki molekularnej przez wsparcie i ułatwienie procedur rejestracji dodatkowych punktów pobrań wymazów i szerokie rozpowszechnienie i objęcie finansowaniem NFZ zwalidowanych szybkich testów antygenowych, m.in. dla szpitali.

 

Wydłużenie kwarantanny

 

NRL chce wprowadzenia pilnych zmian w systemach informatycznych służących gromadzeniu danych o zakażonych wirusem SARS-CoV-2 (EWP, IKR) tak, by uwzględniały nowe metody diagnostyczne, co usprawniłoby kontakt z osobami o pozytywnym wyniku badania.

 

Samorząd lekarski upomina się o przywrócenie testowania osób kończących kwarantannę, która obecnie trwa 10 dni, czyli – jak podnosi NRL – krócej niż okres wylęgania, albo o wydłużenie kwarantanny do 14 dni.

 

ZOBACZ: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje, jak go dostać?

 

Postulaty samorządu lekarskiego obejmują też zwiększenie bazy miejsc szpitalnych dla pacjentów z przypadkami COVID-19 bez dalszego ograniczania dostępu do opieki dla pacjentów niezakażonych.

 

Proponowana korekta strategii przewiduje również m.in. rozbudowę bazy izolatoriów, wsparcie transportu sanitarnego i ratownictwa medycznego i zapewnienie na poziomie centralnym ciągłości dostaw tlenu dla szpitali w całym kraju.

 

Zwiększenie pojemności kostnic szpitalnych

 

NRL dostrzega konieczność wzmocnienia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w miastach i w gminach przez zwiększenie kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 

Rada postuluje ponadto zmiany w obszarze finansowania świadczeń zdrowotnych związanych z przypadkami COVID-19, wsparcie dla sektora medycyny ambulatoryjnej, wzmocnienie Państwowej Inspekcji Sanitarnej, wprowadzenie jednolitego sposobu zbierania danych do monitorowania pandemii oraz zwiększenie nacisku na działania prospołeczne.

 

ZOBACZ: Szczepionka na Covid-19. Co trzeci Polak nie chce się szczepić

 

NRL opowiada się też za zwiększeniem pojemności kostnic szpitalnych np. przez wprowadzenie chłodni kontenerowych i uporządkowanie zasad pochówku pacjentów z COVID-19, w tym w przypadku, gdy rodzina jest w izolacji lub na kwarantannie oraz zapewnienie obsługi kostnic kontenerowych.

 

Samorząd lekarski zadeklarował w stanowisku pomoc przy opracowywaniu zmian strategii walki z epidemią. NRL akcentuje w nim, że tworzenie aktów prawnych musi odbywać się we współpracy ze środowiskiem medycznym.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie