Żołnierze wspierają już 640 szpitali i placówek medycznych

Polska
Żołnierze wspierają już 640 szpitali i placówek medycznych
PAP/Marcin Bielecki
Żołnierze wspierają służbę zdrowia

640 szpitali i placówek medycznych wspierają w czasie pandemii koronawirusa żołnierze Wojska Polskiego - poinformował rzecznik WOT płk Marek Pietrzak. Wojsko prowadzi 245 punktów pobierania wymazów, utrzymuje 274 zespoły wymazowe, wspiera 145 stacji sanitarnych i 22 domy pomocy społecznej.

W działania zaangażowanych jest obecnie prawie 6 tys. żołnierzy.

 

Pietrzak zaznaczył też, że wielu punktach wymazowych żołnierze odpowiadają nie tylko za pobieranie materiału biologicznego do badań, ale też za transport próbek do laboratorium.

 

Żołnierze dowożą butle z tlenem

 

Rzeczniczka 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej Aneta Szczepaniak poinformowała PAP, że tylko żołnierze z północnego Mazowsza pomagają w 29 szpitalach tego regionu, m.in. w Szpitalu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie, Wojskowym Instytucie Medycznym czy Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Żołnierze dowożą do lecznic butle z tlenem, zapewniają też wsparcie logistyczne i administracyjne.

 

ZOBACZ: Święto Niepodległości. Minister zdrowia apeluje

 

Szczepaniak wskazała również, że terytorialsi z północnego Mazowsza wspierają blisko 10 stacji sanitarno-epidemiologicznych w regionie. Dodała, że siły 5. MBOT od początku pandemii pobrały ponad 14 tys. wymazów do badań na obecność koronawirusa. Wymazy pobierane są m.in. w Żurominie, Płońsku, Wołominie, Ostrowi Mazowieckiej, Mińsku Mazowieckim, Łosicach czy Ostrołęce.

 

Wsparcie dla Szpitala Narodowego

 

Całodobowe wsparcie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w Warszawie zapewniają z kolei żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady OT. Do ich zadań należy m.in. pomoc w obsłudze administracyjnej, koordynacja ruchu osób i pojazdów wjeżdżających na teren stadionu czy wydawanie odzieży medykom i obsłudze placówki. Żołnierze posiadający uprawnienia na wózki widłowe pomagają również w dalszej rozbudowie szpitala.

 

ZOBACZ: Ile kosztować będzie szczepionka na Covid-19?

 

Płk Marek Pietrzak podkreślił, że wsparcie systemu ochrony zdrowia jest dla formacji obecnie priorytetem i pochłania ponad 50 proc. wszystkich sił, które oddelegowane są do wsparcia walki z koronawirusem.

 

Zwrócił uwagę, że wojsko wspiera szpitale na dwóch poziomach. Pierwszy - podstawowy zakłada m.in. pomoc szpitalom w przeprowadzaniu wstępnego triażu pacjentów, logistyce, administracji czy przygotowaniu przyszpitalnych izb przyjęć. Drugi poziom zakłada wsparcie szpitali covidowych, gdzie wymagana jest bardziej specjalistyczne wiedza.

 

Żołnierze pobrali ponad 90 tys. wymazów

 

Pietrzak poinformował też, że w minionym tygodniu żołnierze Wojska Polskiego pobrali ponad 90 tys. wymazów. "Pobieramy od 16 do 18 tys. wymazów dziennie" - zaznaczył. Jak dodał, wojsko zorganizowało od podstaw 10 punktów drive-thru.

 

ZOBACZ: Od niedzieli więcej łóżek w Szpitalu Narodowym. "Prace będą trwały"

 

Oprócz punktów drive-thru wojsko pobiera wymazy również w punktach przyszpitalnych oraz samodzielnych punktach mobilnych. Te ostatnie docierają m.in. do domów dziecka czy domów pomocy społecznej. Płk. Pietrzak poinformował, że niebawem wojsko będzie też pobierać wymazy w budowanych dopiero tzw. regionalnych punktach pobrań.

 

Oprócz żołnierzy WOT, w niesienie wsparcia szpitalom szeroko angażowani są żołnierze zawodowi z jednostek innych rodzajów sił zbrojnych podległych Dowództwu Generalnemu RSZ, Inspektoratowi Wsparcia SZ oraz Dowództwu Garnizonu Warszawa. 

jo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie