Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 10 listopada

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 10 listopada
PAP/Piotr Polak
Żołnierze-ozdrowieńcy Wojsk Obrony Terytorialnej z Radomia oddają krew i osocze

Mamy 25 484 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. Nie żyje 330 kolejnych osób. Liczba zakażonych wzrosła do 593 592. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 8 375 osób.

Nowe przypadki pochodzą z województw: śląskiego (4276), wielkopolskiego (3846), małopolskiego (2697), mazowieckiego (1982), dolnośląskiego (2541), łódzkiego (1431), podkarpackiego (1236), pomorskiego (1116), kujawsko-pomorskiego (1108), lubelskiego (985), opolskiego (762), zachodniopomorskiego (738), świętokrzyskiego (753), podlaskiego (714), lubuskiego (650), warmińsko-mazurskiego (649).

 

Z powodu COVID-19 zmarło 61 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 269 osób.

 

Resor poinformował, że we wcześniejszych komunikatach zdublowano 30 przypadków z woj. łódzkiego. Odjęto je więc od sumy wszystkich zakażeń.

 

Prawie 1,9 tys. osób pod respiratorem

 

Jak podało ministerstwo, obecnie zajętych jest 21 tys. 640 łóżek z 32 tys. 586 przygotowanych dla pacjentów z Covid-19.

 

Pod respiratorem jest 1898 osób. Liczba wszystkich urządzeń wynosi 2460.

 

Kwarantanną objęto 407 tys. 486 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 37 tys. 655.

 

Do tej pory wyzdrowiało 230 tys. 661 osób.

 

 

MZ poinformowało, że łącznie przebadano 5 mln 339 tys. 362 próbki pobrane od 5 mln 140 tys. 451 osób.

 

Dane resortu mówią, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali taką możliwość, zlecili dotychczas 882 tys. 970 badań w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2.

 

Ostatniej doby wykonano ponad 54,7 tys. testów. W poniedziałek MZ informowało o wykonaniu 43,4 tys. testów na obecność koronawirusa, w niedzielę o 61 tys., w sobotę o 66,8 tys., a w piątek o 82,9 tys. 

 

Szczepionka "skuteczna w 90 proc."

 

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji. Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE.

 

Premier Morawiecki nazwał informacje dotyczące skuteczności szczepionki "bardzo dobrymi, przełomowymi". - To jest bardzo dobra wiadomość, która niesie nadzieję - zaznaczył.

 

- Chcemy mieć 20-kilka milionów szczepionek przeciwko koronawirusowi - podkreślił. - Kilka dni temu zarządziłem przygotowanie na przyszły rok całej infrastruktury do szczepienia - przyznał szef rządu.

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki: Chcemy mieć 20-kilka milionów szczepionek

 

- Szczepionka będzie dostępna oczywiście dla chętnych, ale chcemy, żeby była dostępna w bardzo dużym wymiarze, tak, żeby możliwe wszyscy, w jak najkrótszym czasie mogli się zaszczepić - wyjaśniał premier Morawiecki. 

 

W pierwszej kolejności szczepionka ma być dostępna dla seniorów. Najprawdopodobniej będzie gotowa wiosną.

 

Nowe obostrzenia

 

Od soboty obowiązują nowe obostrzenia.

 

Zgodnie z rozporządzeniem od 7 do 29 listopada zostaną wprowadzone ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych o powierzchni powyżej 2000 m kw.

 

Otwarte będą niektóre sklepy z żywnością, produktami kosmetycznymi, artykułami toaletowymi, środkami czystości, produktami leczniczymi, w tym apteki, wyrobami medycznymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazetami lub książkami, artykułami budowlano-remontowymi, artykułami dla zwierząt domowych, usługami telekomunikacyjnymi, częściami i akcesoriami do samochodów lub motocykli, paliw.

 

Zamknięte galerie

 

W galeriach będą mogły działać też punkty usługowe, m.in. fryzjerzy, optycy, placówki bankowe, pocztowe, ubezpieczeniowe, a także zajmujące się naprawą samochodów lub motocykli, wymianą opon i dętek; myjnie samochodowe, ślusarskie, szewskie, krawieckie, pralnicze i gastronomiczne oferujące wyłącznie żywność na wynos.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. "Doszliśmy do granicy wydolności laboratoriów"

 

Ponadto w galeriach handlowych wprowadzone zostanie czasowe ograniczenie prowadzenia handlu detalicznego i działalności usługowej na wyspach handlowych.

 

W sklepach oraz placówkach usługowych o powierzchni do 100 m kw. może - zgodnie z rozporządzeniem - przebywać jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na 10 m kw. W sklepach powyżej 100 m kw. – tak jak dotychczas jest to jedna osoba na 15 m kw. W obiektach handlowych obowiązkowe jest noszenie rękawiczek lub dezynfekcja rąk oraz zakrywanie ust i nosa.

 

Hotele tylko służbowo

 

Ponadto zgodnie z rozporządzeniem od 7 do 29 listopada hotele będą dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej lub w podróży związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej; osób wykonujących zawód medyczny (w związku z tzw. Hotelem dla medyka) oraz dla pacjentów i ich opiekunów; osób będących zawodnikami korzystającymi z tych usług w czasie zgrupowań i współzawodnictwa sportowego.

 

Ograniczenie nie dotyczy hoteli robotniczych lub hoteli dla pracowników sezonowych.

 

Kultura i rozrywka

 

Zgodnie z rozporządzeniem od 7 do 29 listopada zamknięte będą placówki kultury: teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury, ogniska muzyczne.

 

ZOBACZ: Nowe obostrzenia od soboty. Co się zmieni?

 

W tym okresie biblioteki, publiczne i naukowe, instytucje kultury, nie będą mogły udostępniać zbiorów publiczności, ani organizować wydarzeń z udziałem publiczności, z wyłączeniem działań prowadzonych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Zakaz ten nie dotyczy udostępniania zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu, z wyjątkiem wnętrz obiektów kubaturowych, które mają być zamknięte dla zwiedzających; zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury.

prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie