Kard. Dziwisz: "Jestem gotowy do pełnej współpracy"

Polska
Kard. Dziwisz: "Jestem gotowy do pełnej współpracy"
Polsat News
Arcybiskup metropolita krakowski senior, kardynał Stanisław Dziwisz

Mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości, zaprezentowane w reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza", zostaną wyjaśnione przez odpowiednią komisję Stolicy Apostolskiej - oświadczył we wtorek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

W filmie TVN24 "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza", który miał premierę w internecie na stronie stacji, przedstawiono dokumenty, relacje i rozmowy, wskazujące, że kardynał Dziwisz, uczestniczył m.in. w procederze tuszowania nadużyć seksualnych przez księży na całym świecie.

 

ZOBACZ: "Zarzuty boleśnie dotknęły wiele osób, dla których bp Jan jest autorytetem, ojcem i przyjacielem"

 

Do reportażu odniósł się we wtorkowym oświadczeniu przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

 

"W nawiązaniu do wczorajszego reportażu TVN24 zatytułowanego »Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza«, w którym oskarża się ks. kardynała Stanisława Dziwisza o zaniedbania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych ze strony duchownych, mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości, zaprezentowane w tym reportażu, zostaną wyjaśnione przez odpowiednią komisję Stolicy Apostolskiej" - napisał abp Gądecki.

 

"Zależy mi na transparentnym wyjaśnieniu tych spraw"

 

Podkreślił jednocześnie, że "Kościół w Polsce jest wdzięczny ks. kardynałowi za jego wieloletnią służbę przy boku św. Jana Pawła II".

 

ZOBACZ: Włoski episkopat wydał vademecum ws. walki z pedofilią

 

Do reportażu odniósł się w poniedziałek arcybiskup metropolita krakowski senior, kardynał Stanisław Dziwisz. W oświadczeniu przekazał, że ponawia propozycję, by sprawami oceny działań podjętych przez stronę kościelną w kwestiach poruszanych w filmie TVN24 "Don Stanislao" zajęła się niezależna komisja. "Jestem gotowy do pełnej współpracy z taką komisją" - zadeklarował. "Zależy mi na transparentnym wyjaśnieniu tych spraw. Nie chodzi o wybielanie lub ukrywanie ewentualnych zaniedbań, ale o rzetelne przedstawienie faktów" - zaznaczył kardynał.

 

Dodał również, że "dobro pokrzywdzonych jest wartością nadrzędną. Dzieci i młodzież nie mogą już nigdy doznać w Kościele krzywd, które miały miejsce w przeszłości".

dk/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie