Włoski episkopat wydał vademecum ws. walki z pedofilią

Świat
Włoski episkopat wydał vademecum ws. walki z pedofilią
Pixabay/jingoba

Nie spotykać się sam na sam z osobą małoletnią, unikać odizolowanych miejsc na spowiedź, informować rodziców o godzinie rozpoczęcia i zakończenia liturgii - te zalecenia zawarto w vademecum do walki z pedofilią, opracowanym przez Konferencję Episkopatu Włoch.

Celem, jak wyjaśniono we wtorek, jest "zachowanie czujności wobec zachowań i sytuacji, które mogłyby narazić najmłodszych na niebezpieczeństwo".

 

ZOBACZ: Kard. Dziwisz chce się spotkać z ofiarą księdza-pedofila

 

Konferencja włoskiego Episkopatu wydała dwa tomy poradnika, dotyczące zapobiegania nadużyciom, które mają być rozprowadzone w parafiach i skierowane do wychowawców, katechetów i duszpasterzy.

 

Położono w nich nacisk na "odpowiednie" zachowania. Jako kluczową regułę wymieniono "unikanie sytuacji, w której ksiądz znajdzie się sam na sam z osobą małoletnią w swoim mieszkaniu".

 

"Troska i ochrona małoletnich jest priorytetem"

 

Ponadto jest tam zalecenie, by nieletni ministranci i chórzyści kościelni "w żadnym razie nie przebywali w kościele dłużej niż uzgodniono to z ich rodzinami". Należy też ponadto, zaznaczono, "unikać specjalnych relacji z jedną z osób lub tworzenia elitarnych kręgów".

 

W szczegółowym vademecum są także reguły dotyczące parafialnych wycieczek i kolonii. Zalecono stałą obecność wychowawców oraz umieszczanie dzieci i młodzieży w wieloosobowych pokojach pod ich czujnym okiem.

 

ZOBACZ: Ostrowiec Świętokrzyski. Proboszcz podejrzany o pedofilię trafił do aresztu

 

Reguły czujności rozszerzono na media społecznościowe i nowe technologie. Konferencja Episkopatu zabroniła wychowawcom fotografowania i nagrywania nieletnich bez zgody ich rodziców.

 

Biskupi podkreślili, że do nadużyć może dojść "także bez kontaktu fizycznego".

 

"Troska i ochrona małoletnich jest priorytetem, w co od zawsze zaangażowane są nasze parafie" - oświadczyła Konferencja Episkopatu Włoch.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie