Kanclerz Merkel: musimy zreformować strefę Schengen w obliczu zagrożenia terroryzmem

Świat
Kanclerz Merkel: musimy zreformować strefę Schengen w obliczu zagrożenia terroryzmem
PAP/EPA/Maja Hitij
Kanclerz Niemiec Angela Merkel

- Biorąc pod uwagę ostatnie ataki terrorystyczne, Europa musi pilnie zreformować system otwartych granic w ramach strefy Schengen - powiedziała we wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel po wideokonferencji z europejskimi liderami na temat bezpieczeństwa i walki z islamskim ekstremizmem.

- To absolutnie niezbędne, by wiedzieć, kto przybywa i kto opuszcza strefę Schengen - powiedziała kanclerz Angela Merkel po rozmowie, w której wzięli również udział m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

 

- Chcemy, by nasze granice pozostały otwarte, ale chcemy je lepiej chronić - powiedział prezydent Francji Emanuel Macron.

 

Macron potępił też "naciąganie prawa do azylu" przez niektóre państwa Europy, co prowadzi do nadużyć, z których korzystają handlarze ludźmi oraz "ludzie pochodzący z krajów, które nie są w stanie wojny". 

 

Zamachy w Europie

 

W ostatnich tygodniach doszło do serii zamachów terrorystycznych na terenie Francji, a także w Austrii. 

 

Premier Francji Jean Castex ogłosił pod koniec października w całym kraju stan zagrożenia terrorystycznego po tym, jak w pobliżu katedry Notre Dame w Nicei trzy osoby zginęły po ataku nożownika. Inny incydent miał miejsce także w Awinionie. Napastnik, który groził ludziom śmiercią, został tam zastrzelony przez policję. Miał krzyczeć "Allahu Akbar". Kilka dni wcześniej terrorysta ściął głowę francuskiemu nauczycielowi. 

jo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie