Rosyjski śmigłowiec zestrzelony w Armenii

Świat
Rosyjski śmigłowiec zestrzelony w Armenii
Zdjęcie ilustracyjne/ fot. commons.wikimedia.org/ fot. Igor Dvurekov
Rosja poinformowała o zestrzeleniu jej śmigłowca bojowego w Armenii

Azerbejdżan przyznał się do omyłkowego zestrzelenia w poniedziałek lecącego w przestrzeni powietrznej Armenii rosyjskiego śmigłowca bojowego Mi-24, w którym zginęło dwóch z łącznie trzech członków załogi. Wyraził jednocześnie swe ubolewanie i zadeklarował gotowość wypłacenia odszkodowania.

Jak podało wcześniej ministerstwo obrony Rosji, śmigłowiec został trafiony odpalonym z ręcznej wyrzutni przeciwlotniczym pociskiem kierowanym w pobliżu granicy należącej do Azerbejdżanu Nachiczewańskiej Republiki Autonomicznej. Maszyna eskortowała z powietrza kolumnę samochodową, stacjonującego w Armenii kontyngentu rosyjskich sił lotniczych. W okolicy tej nie toczyły się żadne walki. Ocalały członek załogi Mi-24 doznał średnio ciężkich obrażeń i ewakuowano go do macierzystej bazy.

 

ZOBACZ: Spór o Górski Karabach. Prezydent Azerbejdżanu: dajemy Armenii ostatnią szansę

 

"Lot odbywał się o zmroku"

"Lot śmigłowca odbywał się w bezpośrednim sąsiedztwie granicy państwowej Azerbejdżanu z Armenią w czasie, gdy w strefie armeńsko-azerbejdżańskiego konfliktu o Górski Karabach trwają działania bojowe. Lot odbywał się o zmroku, na małej wysokości, poza strefą obserwacji radarowej obrony powietrznej. W rejonie tym nie pojawiały się wcześniej rosyjskie śmigłowce" - głosi oświadczenie ministerstwa spraw zagranicznych Azerbejdżanu.

 

Dodaje, że "w kontekście przedstawionych okoliczności i biorąc pod uwagę napiętą sytuację w regionie oraz podwyższoną gotowość bojową w związku z możliwymi prowokacjami strony armeńskiej, dyżurne dowództwo podjęło decyzję, by uderzyć. Strona azerbejdżańska wyraża stronie rosyjskiej ubolewanie z powodu tego tragicznego incydentu, który miał charakter przypadkowy i nie był skierowany przeciwko stronie rosyjskiej".

 

ZOBACZ: Walki o Górski Karabach. Wzajemne oskarżenia Armenii i Azerbejdżanu o ataki obszarów cywilnych

 

"Strona azerbejdżańska składa wyrazy szczerego współczucia rodzinom zabitych członków załogi i życzy poszkodowanemu jak najszybszego powrotu do zdrowia. Strona azerbejdżańska deklaruje gotowość wypłacenia stosownego odszkodowania" - czytamy w komunikacie.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie