Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 9 listopada

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 9 listopada
PAP/Leszek Szymański
Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce potwierdzono 4 marca

Mamy 21 713 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Nie żyją 173 kolejne osoby. Liczba zakażonych wzrosła do 568 138. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 8 045 osób.

Nowe przypadki pochodzą z województw: śląskiego (4373), małopolskiego (2650), wielkopolskiego (1983), dolnośląskiego (1719), mazowieckiego (1630), łódzkiego (1269), podkarpackiego (1260), lubelskiego (1201), pomorskiego (1122), kujawsko-pomorskiego (1018), zachodniopomorskiego (819), warmińsko-mazurskiego (694), opolskiego (591), lubuskiego (543), podlaskiego (497), świętokrzyskiego (344).

 

Z powodu COVID-19 zmarło 45 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 128 osób.

 

Ponad 630 wolnych respiratorów

 

W poniedziałek resort poinformował, że zajętych jest 20 tys. 967 łóżek z 31 tys. 815 przygotowanych dla pacjentów z Covid-19. 

 

Według danych ministerstwa pod respiratorami są 1804 osoby. Ogólna liczba respiratorów wynosi 2442.

 

Kwarantanną objęto 376 tys. 567 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 41 tys. 403 osoby. 

 

Do tej pory wyzdrowiało 219 tys. 371 osób.

 

 

Ponad 5 mln wykonanych testów

 

W sumie przebadano 5 mln 284 tys. 661 próbek pobranych od 5 mln 86 tys. 938 osób. W ciągu ostatniej doby wykonano 43,4 tys. testów. Lekarze POZ wydali 828 656 zleceń.

 

 

Premier na budowie szpitala tymczasowego

 

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę był na budowie tymczasowego szpitala w Katowicach. - W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach powstanie 500 łóżek dla chorych na koronawirusa; w skali całej Polski w ciągu miesiąca utworzonych zostanie 6 tysięcy łóżek na oddziałach zakaźnych i na tych, które będą leczyć Covid-19 - zapowiedział Morawiecki.

 

ZOBACZ: Łagodne formy Covid-19. Wyróżniono siedem

 

Jak mówił, dla porównania przed pandemią, łącznie wszystkich łóżek w całej Polsce dostępnych było 3 tys. na oddziałach zakaźnych. - W ciągu miesiąca zwiększamy razy dwa liczbę łóżek, tworząc je w szpitalach tymczasowych, tworząc je w różnych miejscach - zaznaczył.

 

Szef rządu poinformował, że obecnie dostępnych jest około 30 tys. łóżek. - Ale liczba zakażonych osób cały czas jest bardzo wysoka. To będzie znowu pewnie około 27 tys. W związku z tym, musimy tworzyć nowe miejsca dla chorych, ale musimy też opanować rozwój epidemii. Stąd te wszystkie obostrzenia, stąd te rygory - one muszą być przestrzegane dystans - powiedział.

 

Nowe obostrzenia

 

Od soboty obowiązują nowe obostrzenia.

 

Zgodnie z rozporządzeniem od 7 do 29 listopada zostaną wprowadzone ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych o powierzchni powyżej 2000 m kw.

 

Otwarte będą niektóre sklepy z żywnością, produktami kosmetycznymi, artykułami toaletowymi, środkami czystości, produktami leczniczymi, w tym apteki, wyrobami medycznymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazetami lub książkami, artykułami budowlano-remontowymi, artykułami dla zwierząt domowych, usługami telekomunikacyjnymi, częściami i akcesoriami do samochodów lub motocykli, paliw.

 

W galeriach będą mogły działać też punkty usługowe, m.in. fryzjerzy, optycy, placówki bankowe, pocztowe, ubezpieczeniowe, a także zajmujące się naprawą samochodów lub motocykli, wymianą opon i dętek; myjnie samochodowe, ślusarskie, szewskie, krawieckie, pralnicze i gastronomiczne oferujące wyłącznie żywność na wynos.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. "Doszliśmy do granicy wydolności laboratoriów"

 

Ponadto w galeriach handlowych wprowadzone zostanie czasowe ograniczenie prowadzenia handlu detalicznego i działalności usługowej na wyspach handlowych.

 

W sklepach oraz placówkach usługowych o powierzchni do 100 m kw. może - zgodnie z rozporządzeniem - przebywać jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na 10 m kw. W sklepach powyżej 100 m kw. – tak jak dotychczas jest to jedna osoba na 15 m kw. W obiektach handlowych obowiązkowe jest noszenie rękawiczek lub dezynfekcja rąk oraz zakrywanie ust i nosa.

 

Hotele

 

Ponadto zgodnie z rozporządzeniem od 7 do 29 listopada hotele będą dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej lub w podróży związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej; osób wykonujących zawód medyczny (w związku z tzw. Hotelem dla medyka) oraz dla pacjentów i ich opiekunów; osób będących zawodnikami korzystającymi z tych usług w czasie zgrupowań i współzawodnictwa sportowego.

 

Ograniczenie nie dotyczy hoteli robotniczych lub hoteli dla pracowników sezonowych.

 

Kultura i rozrywka

 

Zgodnie z rozporządzeniem od 7 do 29 listopada zamknięte będą placówki kultury: teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury, ogniska muzyczne.

 

ZOBACZ: Zamknięcie instytucji kultury. Gliński: nie mamy wyjścia 

 

W tym okresie biblioteki, publiczne i naukowe, instytucje kultury, nie będą mogły udostępniać zbiorów publiczności, ani organizować wydarzeń z udziałem publiczności, z wyłączeniem działań prowadzonych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Zakaz ten nie dotyczy udostępniania zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu, z wyjątkiem wnętrz obiektów kubaturowych, które mają być zamknięte dla zwiedzających; zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury.

prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie