"Jest, ale niemiecka". Politycy ws. szczepionki na COVID-19

Polska
"Jest, ale niemiecka". Politycy ws. szczepionki na COVID-19
Polsat News
"Jest szczepionka, ale niemiecka. Wynaleziona przez firmę tureckich emigrantów. Co teraz?" - pytał były premier Donald Tusk

Badania amerykańskiej firmy Pfizer i jej niemieckiego partnera BioNTech pokazują, że opracowana przez spółki szczepionka zapobiega 90 proc. infekcji koronawirusem. "Jest szczepionka, ale niemiecka. Wynaleziona przez firmę tureckich emigrantów. Co teraz?" - pytał na Twitterze były premier Donald Tusk. "Ten wpis jest tak żałosny, że aż osłabia" - skomentował wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Albert Bourla, prezes i dyrektor generalny firmy Pfizer, uznał wyniki procesu za "wielki dzień dla nauki i ludzkości".

 

Portal Interia poinformował, że w badaniach Pfizer i BioNTech jednej grupie osób podano nową szczepionkę, a druga grupa otrzymała placebo. Okazało się, że wskaźnik skuteczności szczepionki wyniósł powyżej 90 proc. po siedmiu dniach od podania drugiej dawki. - W badaniach nad szczepionką widzę światełko w tunelu - powiedział Albert Bourla.

 

ZOBACZ: Zmarła pielęgniarka ze szpitala w Szczecinku. Była zakażona koronawirusem

 

Do wyników badań odniósł się m.in. prezydent USA Donald Trump.

 

"Poruszenie na giełdzie, wkrótce szczepionka. 90 proc. skuteczności. Co za wspaniały news" - napisał polityk, który według amerykańskich mediów przegrał wybory prezydenckie.

 

Sprawę skomentował także były premier, a obecnie szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk. "Jest szczepionka, ale niemiecka. Wynaleziona przez firmę tureckich emigrantów. Co teraz?" - zapytał.

 

Na wpis Tuska zareagował wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. "Ten wpis szefa EPP o szczepionce jest tak żałosny, że aż osłabia. Trolling is a art, a Donald Tusk będzie zawsze tym gościem, który pierwszy w komentarzach napisze »*AN!«" - napisał.

"Dobrze, że chociaż ze Stanów Zjednoczonych Ameryki nadchodzi dobra wiadomość o szczepionce na #COVID19 . 90 proc. skuteczności. To daje nadzieję na przyszłość. Nadzieję dla Świata" - napisała z kolei posłanka KO Katarzyna Lubnauer.

 

"Fajnie by było produkować w Polsce tę szczepionkę na COVID jak, daj losie, będzie dostępna. A właśnie, dawno nie było konferencji Morawieckiego, gdzie ogłosiłby, że bardzo mu zależy na polskim przemyśle farmaceutycznym, po której rząd nic nie robi w temacie..." - wskazał z kolei farmaceuta i działacz partii Razem Jerzy Przystajko.

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie