"Giewont zdobyty!". Wielki baner Strajku Kobiet na krzyżu w Tatrach

Polska
"Giewont zdobyty!". Wielki baner Strajku Kobiet na krzyżu w Tatrach
Facebook/ Strajk Kobiet Podhale
Zdjęcie pojawiło się na profilu społecznościowym Strajku Kobiet Podhale

Na krzyżu na Giewoncie w Tatrach w niedzielę zawisł wielki baner Strajku Kobiet. Został rozpięty na całej szerokości pięcioipółmetrowych ramion zabytkowej konstrukcji. Widniał na nim symbol czerwonej błyskawicy i hasło: "Przemoc domowa to nie tradycja".

Wielki baner został sfotografowany z drona. Zdjęcie pojawiło się na profilu społecznościowym Strajku Kobiet Podhale. Pod hasłem: "Giewont zdobyty! Wyd….ć z przemocą!" pojawiły się także kolejne zdjęcia zrobione przez turystów. Poinformowano także, że baner został ściągnięty od razu po akcji.

 

ZOBACZ: Wypowiedzenie konwencji stambulskiej. RPO zabrał głos

 

Wieszanie jakichkolwiek przedmiotów, symboli, flag, banerów i pisanie czy rycie napisów na krzyżu na Giewoncie jest nielegalne. Symbol religijny stoi na szczycie od 1901 r. i jest zabytkiem. Również latanie dronem w przestrzeni Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zabronione.

 

Komendant straży Tatrzańskiego Parku Narodowego dowiedział się o sprawie od PAP. Przekazał także, że w niedzielę od godz. 4.00 do godz. 12.00 na Giewoncie był patrol straży, ale w tych godzinach nie było baneru na krzyżu.

Po raz trzeci w tym roku 

W tym roku już po raz trzeci nielegalnie powieszono obiekt na zabytkowym krzyżu. 9 lipca, przed wyborami prezydenckimi, zawisł baner wyborczy Andrzeja Dudy, z kolei 15 sierpnia tęczowa flaga LGBT. Nikt za tamte zdarzenia nie został ukarany, ponieważ nie ustalono sprawców.

 

ZOBACZ: Baner wyborczy Andrzeja Dudy na... krzyżu na Giewoncie

 

Symbol religijny na Giewoncie postawili górale z Zakopanego w 1901 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza, ks. Kazimierza Koszelewskiego. Krzyż ma 17,5 m wysokości, z czego 2,5 m jest pod skałami.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie