Nowe obostrzenia objęły sklepy meblowe. Zmiany od soboty

Biznes
Nowe obostrzenia objęły sklepy meblowe. Zmiany od soboty
Flickr/paolo fioravanti
Nowe obostrzenia objęły sklepy meblowe. Zmiany od soboty

W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie nowych obostrzeń. Od soboty będą obowiązywać m.in. ograniczenia w galeriach handlowych. Zamknięte zostaną także sklepy meblowe. To zaskakująca zmiana, której nie było w projekcie rozporządzenia.

Sklepy meblowe znajdujące się w galeriach i parkach handlowych czy same mające powierzchnię ponad 2 tys. metrów kw. nie będą czynne.

 

"Zgodnie z decyzją rządu od jutra 11 sklepów IKEA w zostaje zamkniętych dla klientów. Jeszcze wczoraj rządowy projekt rozporządzenia zakładał, że będziemy otwarci. Opublikowane dzisiaj przed 19 rozporządzenie zmieniło swoją treść" - poinformowała szwedzka marka w piątek wieczorem. 

Jakie sklepy będą czynne?

Ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. będą obowiązywać od 7 do 29 listopada.

 

Otwarte będą niektóre sklepy z żywnością, produktami kosmetycznymi, artykułami toaletowymi, środkami czystości, produktami leczniczymi, w tym apteki, wyrobami medycznymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazetami lub książkami, artykułami budowlano-remontowymi, artykułami dla zwierząt domowych, usługami telekomunikacyjnymi, częściami i akcesoriami do samochodów lub motocykli, paliw.

 

ZOBACZ: Nowe obostrzenia. Przedszkola i "zerówki" będą działać bez zmian

 

W galeriach będą mogły działać też punkty usługowe, m.in. fryzjerzy, optycy, placówki bankowe, pocztowe, ubezpieczeniowe, a także zajmujące się naprawą samochodów lub motocykli, wymianą opon i dętek; myjnie samochodowe, ślusarskie, szewskie, krawieckie, pralnicze i gastronomiczne oferujące wyłącznie żywność na wynos.

 

Ponadto w galeriach handlowych wprowadzone zostanie czasowe ograniczenie prowadzenia handlu detalicznego i działalności usługowej na wyspach handlowych.

 

W sklepach oraz placówkach usługowych o powierzchni do 100 m kw. może - zgodnie z rozporządzeniem - przebywać jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na 10 m kw. 

 

W sklepach powyżej 100 m kw. - tak jak dotychczas jest to jedna osoba na 15 m kw. W obiektach handlowych obowiązkowe jest noszenie rękawiczek lub dezynfekcja rąk oraz zakrywanie ust i nosa.

zdr/ Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie