Kościoły pozostaną otwarte. Obowiązuje limit osób

Polska
Kościoły pozostaną otwarte. Obowiązuje limit osób
Pixabay
W kościołach będzie obowiązywał limit osób

Od najbliższej soboty w kościołach może przebywać 1 osoba na 15m2. Restrykcje będą obowiązywały do 29 listopada. - To trudne dla Kościoła, ale rozumiemy zagrożenie, które niesie pandemia - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

O nowych obostrzeniach informowali na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. 

 

Wśród nowych restrykcji pojawił się limit osób w kościołach. Liczba osób, które będą mogły brać udział w uroczystościach religijnych, będzie uzależniona od powierzchni kościoła. Na jedną osobę musi przypadać co najmniej 15 metrów kwadratowych.

 

ZOBACZ: Tusk do Morawieckiego: "Ty już nawet nie udajesz, że nad czymkolwiek panujesz"

 

Kiedy 24 października cała Polska stała się strefą czerwoną, w wydarzeniach religijnych, które odbywały się w kościele, limit wynosił jedną osobę na 7 m2. Uczestnicy mieli obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. 

 

Nowe obostrzenia będę obowiązywały od 7 listopada (sobota) do 29 listopada (niedziela).

 

"Rozumiemy zagrożenie, które niesie pandemia"

 

- Nowe obostrzenia oznaczają, że tylko połowa osób - z tych, które do tej pory mogły uczestniczyć w liturgiach i nabożeństwach będzie miała szansę wziąć udział w mszach św. To jest dla Kościoła trudne, ale rozumiemy zagrożenie, które niesie pandemia - powiedział rzecznik KEP.

 

- Mamy świadomość, że w świątyni, podobnie, jak w każdym innymi miejscu - znajduje się grupa osób, która jest bardzo narażona na wzajemne zarażenie się. Myślę to zwłaszcza o osobach starszych do tych apelujemy o troskę o własne zdrowie - powiedział ks. Gęsiak.

 

ZOBACZ: Czy kościoły w Polsce będą zamknięte?

 

Przypomniał jednocześnie, że w świątyniach wciąż obowiązują rygory sanitarne związane z nakazałem zakrywania ust i nosa, zachowywaniem dystansu społecznego - zwłaszcza w czasie przystępowania do komunii świętej.

 

- Apelujemy także do wiernych o dezynfekcję rąk, zwłaszcza przed komunią św., jeśli odbywa się na rękę oraz po spowiedzi, jeśli odbyła się w konfesjonale oraz o odkażanie miejsca środkami dezynfekującymi, które przeważnie stoją obok - powiedział duchowny. Zwrócił jednocześnie uwagę, że "w wielu kościołach do celebracji sakramentu pokuty i pojednania przygotowane są specjalne miejsca np. kaplice, osobne pomieszczenia, gdzie można zachować wskazany dystans".

 

Dyspensa od uczestnictwa we mszy

 

Rzecznik KEP przypomniał, że zgodnie z dekretami wydanymi przez poszczególnych biskupów diecezjalnych, wierni mogą skorzystać z dyspensy od uczestnictwa w mszach św. w niedziele i święta nakazane. - To, jak długo będą obowiązywać dyspensy, będzie zależało od rozwoju sytuacji pandemicznej w kraju - zaznaczył.

 

Zwrócił jednocześnie uwagę, że "w wielu parafiach są sprawowane dodatkowe liturgie, tak, aby zachowując wprowadzone obostrzenia, chętni mieli szansę uczestniczenia w mszy św. bez narażania własnego zdrowia".

 

ZOBACZ: Zmarł na koronawirusa. Dwa kościoły nie zezwoliły na tradycyjny pogrzeb

 

Ks. Gęsiak odniósł się również do sytuacji osób będących na kwarantannie czy izolacji. Przyznał, że jest to duże wyzwanie zwłaszcza dla ludzi starszych, którzy mogą doświadczać osamotnienia. Powiedział, że pewną pomocą mogą być dla nich np. transmisje mszy św. w radio, telewizji czy poprzez internet. Zaznaczył jednocześnie, że "nigdy eucharystia wysłuchana za pośrednictwem mediów nie jest pełną liturgią, ponieważ nie ma tam realnego spotkania ze wspólnotą Kościoła oraz z Chrystusem eucharystycznym. Może być to jednak cenna pomoc w znalezieniu czasu na modlitwę i osobistą refleksję"- powiedział rzecznik KEP.

 

Przywołując słowa św. Ignacego z Loyoli, ks. Gęsiak zwrócił uwagę, że "Bóg obecny jest we wszystkich okolicznościach, także tych niesprzyjających". - Zachęcam wszystkich do modlitwy, by Bóg pomógł nam przezwyciężyć pandemię, by dał łaskę przeżycia czasu próby w nadziei, bo jak wierzymy - On jest dawcą życia i miłości - powiedział rzecznik KEP.

pgo/zdr/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie