Transpłciowa senatorka, gejowski bar lokalem do głosowania. Wybory w USA

Świat
Transpłciowa senatorka, gejowski bar lokalem do głosowania. Wybory w USA
PAP/EPA/TANNEN MAURY
Sarah McBride jest pierwszą transpłciową senator w USA

Wybory w Ameryce wzbudziły emocje na całym świecie. Kraj ten - podzielony między wyborców Demokratów i Republikanów - zwrócił uwagę również podejściem do tematu LGBT. Sarah McBride, jako pierwsza w historii osoba transpłciowa, objęła funkcję senatora stanowego. Z kolei gejowski bar w Teksasie był pierwszym tego typu miejscem przekształconym w lokal wyborczy.

Dwa dni po wyborach USA, zwycięzca głosowania nadal nie jest przesądzony. Łatwiejszą drogę do prezydentury ma Joe Biden, który potrzebuje wygranej w Pensylwanii lub w dowolnych 2 z 5 nierozstrzygniętych stanów. W dwóch z nich prowadzi. Nieoczekiwanie zmniejsza się jednak jego przewaga w Arizonie.

 

ZOBACZ: Wybory w USA. Biden bliski wygranej, szturm zwolenników Trumpa na centrum wyborczym

 

Pierwsza transpłciowa senator

 

30-letnia Sarah McBride wygrała wybory do senatu w stanie Delaware. Jak podała telewizja CNN, to pierwszy w historii przypadek, gdy osoba transpłciowa objęła w USA funkcję senatora stanowego.

 

"Jestem niesamowicie wdzięczna. To zwycięstwo jest zaszczytem, ale też wyzwaniem - by nasza wizja stała się rzeczywistością, bym najlepiej jak umiem reprezentowała sąsiadów oraz bym udowadniała, co jest możliwe, gdy wszyscy jesteśmy razem" - napisała na Facebooku.

 

 

McBride jest nie tylko pierwszą w historii senator transgenderową, czyli osobą, która zmieniła płeć, ale również najwyższą rangą transpłciową przedstawicielką amerykańskich władz. W wyborach pokonała republikanina Steve’a Washingtona.

 

ZOBACZ: "Biden chce się z ludźmi zakumplować, przy Trumpie i Kaczyńskim krzesła zaczynają się kłócić"

 

- Poświęciłam swoje dotychczasowe życie walce o to, by ludzie mieli poczucie godności, spokój ducha i uczciwe szanse - mówiła McBride, zapowiadając start w wyborach.

 

- Zdecydowane zwycięstwo Sary jest mocnym świadectwem rosnącego wpływu liderów transpłciowych na naszą politykę. Daje to nadzieję na lepszą, jaśniejszą przyszłość - powiedziała Annise Parker, była burmistrz Houston, obecna prezes LGBTQ Victory Fund.

 

Gejowski bar lokalem wyborczym

 

Z kolei gejowski bar w Teksasie stał się pierwszym tego typu miejscem przekształconym w lokal wyborczy. Wszyscy zarejestrowani wyborcy w hrabstwie Harris w Houston mogli skorzystać z umieszczonych tam 14 maszyn do głosowania.

 

ZOBACZ: Wybory prezydenckie w USA. Porównanie programów Trumpa i Bidena

 

- Mamy szczęście, że możemy tworzyć historię, będąc pierwszym barem LGBTQ+, który stał się lokalem wyborczym. Mamy nadzieję, że będziemy drogowskazem dla inkluzywności i humanitaryzmu, w którym każdy kumpel (gra słów "everyBuddy's" - red.) jest mile widziany - powiedział CNN właściciel baru "Buddy's" Christopher Barry.

 

 

Barry uważa, że przekształcenie baru w lokal wyborczy to najbardziej pożyteczny sposób, w jaki można było pomóc społeczności w dniu wyborów. Frekwencja była świetna, a odzew "w przeważającej mierze przychylny", zatem w przyszłości chcieliby nadal zezwalać na wykorzystywanie tej przestrzeni jako miejsca głosowania.

ac/prz/ edition.cnn.com, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie