Trzaskowski: najważniejsze decyzje dotyczące koronawirusa powinny być konsultowane z samorządami

Polska
Trzaskowski: najważniejsze decyzje dotyczące koronawirusa powinny być konsultowane z samorządami
Polsat News
"Wszystkie najważniejsze decyzje dotyczące walki z koronawirusem powinny z nami być konsultowane z samorządem" - mówi Rafał Trzaskowski.

"Walka z koronawirusem wymaga zgody i koordynacji ponad wszelkimi podziałami politycznymi, kompetencyjnymi i terytorialnymi" - napisał przed wtorkowym spotkaniem z samorządowcami premier Mateusz Morawiecki. Z kolei po spotkaniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powiedział, że wszystkie najważniejsze decyzje dotyczące COVID-19 powinny być konsultowane z samorządami.

"Walka z koronawirusem wymaga zgody i koordynacji ponad wszelkimi podziałami politycznymi, kompetencyjnymi i terytorialnymi. Współpraca na linii rząd-samorządy jest kluczowa" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki przed spotkaniem z prezydentami największych polskich miast. "Sytuacja jest trudna, ale nigdy się nie poddamy się i wspólnie wygramy z wirusem!" - dodał premier.

 

Oczekiwania samorządów: izolatoria i zasiłki

 

Unia Metropolii Polskich wystosowała przed spotkaniem z premierem apel do Mateusza Morawieckiego o to, aby zwiększyć dostęp do diagnostyki w kierunku zakażenia COVID-19, zwiększyć bazę miejsc szpitalnych dla chorych na koronawirusa bez dalszego ograniczania pacjentów, którzy nie mają wirusa SARS-CoV-2. Włodarze zrzeszeni w Unii chcą rozbudowania bazy izolatoriów dla osób zakażonych, które mają bliskich z grupy podwyższonego ryzyka i nie powinny odbywać kwarantanny w domu oraz dla pacjentów opuszczających szpitale, wymagających kontynuacji opieki medycznej na podstawowym poziomie.

 

ZOBACZ: Nowy lek na koronawirusa? "Aprotynina hamuje wnikanie do komórek gospodarza"


Samorządy chcą także wsparcia dla transportu sanitarnego i ratownictwa medycznego, płynnego finansowania świadczeń zdrowotnych związanych z koronawirusem, wzmocnienia Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

 

Unia Metropolii oczekuje także szerokiej kampanii prospołecznej obejmującej m.in. akcję informacyjną dla społeczeństwa, o tym jak należy zachowywać się w czasie pandemii oraz organizację systemu wsparcia dla osób niesamodzielnych zakażonych COVID-19, przywrócenia zasiłku opiekuńczego dl rodziców i opiekunów dzieci młodszych do III klasy szkoły podstawowej włącznie oraz przywrócenie 100 proc. zasiłku chorobowego dla osób, które są w okresie kwarantanny.

 

Trzaskowski: strategię konsultować z samorządem

 

- Spotykamy się po raz czwarty z panem premierem, ale pan premier nie udzielił nam informacji w sprawie strategii, którą rząd chce wcielać w życie. Bardzo często nasze postulaty, pytania pozostają bez odpowiedzi. My oczywiście współpracujemy z rządem i deklarujemy chęć dalszej współpracy, tylko chcielibyśmy być traktowani w sposób partnerski - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na konferencji online prezydentów polskich miast po spotkaniu z prezesem Rady Ministrów.

 

ZOBACZ: Pomoc wojska, do szpitali trafią tysiące młodych ludzi - Kraska w Polsat News

 

- Uważamy, że te wszystkie najważniejsze decyzje dotyczące walki z koronawirusem powinny z nami być konsultowane, mamy swoje własne propozycje, które zawarliśmy w apelu - powiedział prezydent stolicy.

 

WIDEO - Konferencja samorządowców z Unii metropolii Polskich po spotkaniu z premierem

 

 

 

hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie