Państwo Islamskie przyznało się do ataku w Wiedniu

Świat
Państwo Islamskie przyznało się do ataku w Wiedniu
fot. PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA
Państwo Islamskie przyznało się do odpowiedzialności za atak w Wiedniu

Państwo Islamskie przyznało się do odpowiedzialności za poniedziałkowy atak terrorystyczny w Wiedniu, w którym zginęły cztery osoby - poinformowała we wtorek w rozsyłanym przez komunikator Telegram oświadczeniu powiązana z tą organizacją agencja prasowa Amaq.

Organizacja nie przedstawiła jednak żadnych dowodów, że zabity przez policję sprawca ataku był z nią powiązany - zauważa agencja Reutera. Oświadczeniu towarzyszyło zdjęcie brodatego mężczyzny, podpisanego jako Abu Dagna al-Albani, z informacją, że to on jest zamachowcem z Wiednia. Opisano go też jako "żołnierza kalifatu".

 

ZOBACZ: Sympatyk ISIS, miał podwójne obywatelstwo. Co wiadomo o terroryście z Wiednia?

 

"Atak był aktem islamskiego terroryzmu"

Jako sprawcę zidentyfikowano urodzonego w Wiedniu 20-letniego Albańczyka Kujtima Fejzulaiego, obywatela Austrii i Macedonii Północnej. Był on już wcześniej znany austriackim służbom specjalnym jako radykalny islamista. W kwietniu 2019 r. został skazany na 22 miesiące więzienia za próbę podróży do Syrii w celu wstąpienia w szeregi Państwa Islamskiego. Ostatecznie został zwolniony w grudniu ze względu na młody wiek.

 

ZOBACZ: Przejęto największy ładunek amfetaminy w historii. Produkowało ją Państwo Islamskie

 

"Wczorajszy atak był aktem islamskiego terroryzmu" - skomentował we wtorek kanclerz Austrii Sebastian Kurz. Dodał, że był to atak spowodowany nienawiścią wobec "naszych podstawowych wartości, naszego stylu życia i naszej demokracji, w której wszyscy ludzie cieszą się godnością i mają równe prawa". 

Szwajcaria: aresztowano dwóch mężczyzn 

Szwajcarska policja aresztowała we wtorek po południu w Winterthur koło Zurychu dwóch młodych mężczyzn w związku z poniedziałkowym atakiem terrorystycznym w Wiedniu - poinformowano w policyjnym komunikacie.

 

- W trakcie dochodzenia policyjnego zidentyfikowano obywateli Szwajcarii w wieku 18 i 24 lat. Obaj mężczyźni zostali aresztowani w Winterthur we wtorek po południu we współpracy z władzami austriackimi - przekazała policja kantonu Zurych w informacji prasowej. Dodano, że śledczy wyjaśniają związek między dwoma zatrzymanymi a napastnikiem z Wiednia.

 

ZOBACZ: Szwajcaria: śledztwo sprawdzi, czy WHO spóźniło się z ogłoszeniem pandemii koronawirusa

 

W poniedziałek wieczorem uzbrojony w karabin automatyczny, pistolet i maczetę zamachowiec zabił w Wiedniu cztery osoby i ranił 23, z których trzy są w stanie krytycznym, po czym sam został zastrzelony przez policję.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie