Kiedy może nastąpić pełny lockdown? Minister zdrowia podał liczby

Polska
Kiedy może nastąpić pełny lockdown? Minister zdrowia podał liczby
Polsat News
Minister zdrowia Adam Niedzielski

Decyzja ws. lockdownu nie zależy tylko od jednego parametru - mówił w "Gościu Wydarzeń" minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak wyjaśnił, kluczowa jest nie tylko liczba nowych dziennych przypadków zakażeń, ale także i liczba zajętych łóżek covidowych. - Jeżeli poziom hospitalizacji przekroczy 30 tys., trzeba będzie dokonać lockdownu gospodarki - mówił. Obecnie zajętych jest 18 160 łóżek.

Prowadzący program Bogdan Rymanowski zapytał Adama Niedzielskiego o to, czy możemy spodziewać się w najbliższych dniach kolejnych obostrzeń ogłoszonych przez premiera Mateusza Morawieckiego.

 

- Pan premier już wiele razy deklarował, że idziemy drogą środka. Ani nie skręcamy w kierunku natychmiastowego zamknięcia gospodarki, ani nie idziemy liberalnie, nie wprowadzając żadnych restrykcji - odpowiedział minister zdrowia. Jak dodał, rząd bacznie obserwuje to, co dzieje się z liczbą nowych zachorowań.

 

ZOBACZ: Nowa strategia walki z pandemią. Minister zdrowia przedstawił szczegóły

 

Niedzielski został zapytany także o to, ile wynosi próg wprowadzenia pełnego lockdownu gospodarki. - To jest sytuacja, która zależy nie tylko od jednego parametru. Bardzo często mówimy tylko o dziennej liczbie zachorowań, a z mojego punktu widzenia, jako minister zdrowia odpowiedzialny za całą infrastrukturę lecznictwa w Polsce, przede wszystkim liczy się to, czy system jest w stanie przyjmować nowych pacjentów, czy ta infrastruktura jest wydolna - odpowiedział.

 

"Wycena zależy od dwóch kryteriów" 

 

Jak mówił, wyobraża sobie scenariusz zgodnie z którym mamy 5 tys. nowych dziennych zachorowań, ale szpitale są wypełnione pacjentami, często objętych intensywną terapią czy wspomaganiem tlenowym. - Wtedy ta liczba 5 tys. nie ma znaczenia - dodał.

 

- To nie jest jednokryterialne spojrzenie. Trzeba patrzeć z wielu stron i jedną ze stron patrzenia na to jest to, ile mamy zajętych łóżek - mówił.

 

WIDEO: minister zdrowia Adam Niedzielski w "Gościu Wydarzeń"

  

Jak dodał, resort zdrowia ma zbudowany "scenariusz krytyczny". - Jeżeli poziom hospitalizacji przekroczy 30 tys., to trzeba będzie dokonywać lockdownu gospodarki, bo nie mamy więcej infrastruktury - powiedział.

 

Minister wyjaśnił, że należy patrzeć na te dwa kryteria - liczbę nowych zachorowań i zajętych łóżek - razem. - Od nich zależy wycena co dalej - dodał.

jo/ml/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie