Premier: będzie pomoc dla handlowców w związku z zamknięciem cmentarzy

Polska
Premier: będzie pomoc dla handlowców w związku z zamknięciem cmentarzy
PAP/Radek Pietruszka
Rozporządzenie ws. zamknięcia cmentarzy w okresie 31 października - 2 listopada zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw

Premier Mateusz Morawicki przedstawił konkretne działania pomocowe dla przedsiębiorców, którzy ucierpią wskutek decyzji o zamknięciu cmentarzy na okres Wszystkich Świętych. 'W związku z zamknięciem cmentarzy terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny" - zapowiedział szef rządu. Nekropolie będą zamknięte od soboty 31 października do wtorku 2 listopada.

"Uwaga, to bardzo ważne! Zgodnie z moją wczorajszą deklaracją o pomocy dla tych handlowców, którzy ucierpią w związku z zamknięciem cmentarzy, podjąłem następujące decyzje: Terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami" - napisał na Facebooku premier. 
 
"Z funduszu Covid zrefundujemy też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję. Proszę raz jeszcze o zrozumienie dla tej trudnej decyzji, którą musieliśmy podjąć ze względu na pandemię" - dodał. 
 

Uwaga, to bardzo ważne❗️ Zgodnie z moją wczorajszą deklaracją o pomocy dla tych handlowców, którzy ucierpią w związku z...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Sobota, 31 października 2020
 
Rozporządzenie ws. zamknięcia cmentarzy w okresie 31 października - 2 listopada zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Decyzja nie dotyczy uroczystości pogrzebowych.
 

W piątek we wpisie na Twitterze premier przekazał, że w związku z tą decyzją zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty.

 

 

"W związku z decyzją dot. zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu" - podkreślił premier.

 
Kwota wsparcia 
 
Przekażemy 180 mln zł dla wszystkich przedsiębiorców, którzy nie sprzedadzą zniczy i kwiatów - poinformowała wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Olga Semeniuk. Jak dodała, to tylko początek wsparcia dla przedsiębiorców, którzy odnotują spadki sprzedaży przez zamknięcie cmentarzy.
 

- Chciałabym przede wszystkim powiedzieć wszystkim przedsiębiorcom, że nie pozostaną sami i państwo polskie wykaże się wsparciem finansowym - zadeklarowała. - Na ten moment możemy przedstawić taką pomoc dla wszystkich tych przedsiębiorców, którzy odnotują spadki w związku z zamknięciem cmentarzy, w wysokości 180 mln zł - to jest początek tego wsparcia dla tych wszystkich przedsiębiorców, którzy nie sprzedadzą zniczy, nie sprzedadzą kwiaty - mówiła Semeniuk.

 

Od poniedziałku regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zaoferują możliwość nabycia roślin, które nie zostały sprzedane w związku z zamknięciem cmentarzy - podała w sobotę wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka.

 

- My jako rząd chcemy przyjść z pomocą tym przedsiębiorcom, dla których okresem szczególnej aktywności jest właśnie 1 i 2 listopada - powiedziała Gembicka. 

 

"To dla mnie ogromny smutek i przygnębienie"

 

Morawiecki poinformował, że w najbliższą sobotę, niedzielę 1 listopada i w poniedziałek zamknięte będą cmentarze. - Nie chcemy doprowadzić do tego, że na cmentarzach i w komunikacji publicznej będzie się gromadzić dużo ludzi - podkreślił.

 

ZOBACZ: Wszystkich Świętych. Rząd podjął decyzję ws. cmentarzy

 

- Czekaliśmy z tą decyzją, ponieważ cały czas żyliśmy tą nadzieją, że ta liczba zachorowań będzie przynajmniej chociaż trochę malała, ale ona dzisiaj jest znowu większa niż wczoraj, wczoraj była większa niż przedwczoraj i nie chcemy prowadzić do zwiększenia ryzyka na skutek tego, że na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej, przed cmentarzami gromadzić się będą duże grupy osób - wyjaśnił.

 

- Nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach rzeczywiście wiele osób poniosło śmierć - powiedział Morawiecki. Dodał, że to dla niego "ogromny smutek i przygnębienie", bo też bardzo chciał odwiedzić grób swego ojca i siostry. -To jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, ale ponieważ niesie to ze sobą ogromne ryzyko to uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie - powiedział.

 

Pomoc samorządów 

 

Wyjść naprzeciw sprzedawcom postanowiły władze samorządowe m.in. Warszawy.

 

"Rząd w ostatniej chwili ogłosił decyzję ws. zamknięcia cmentarzy i naraził tysiące przedsiębiorców na ogromne straty. Postanowiłem im pomóc. Od jutra w (Warszawie) ruszy 6 punktów, gdzie będą mogli sprzedawać swoje znicze i kwiaty" - poinformował na Twitterze prezydent stolicy Rafał Trzaskowski i zaapelował: "kupujmy je, bądźmy solidarni!"

 

 

Prezydent Katowic Marcin Krupa, informując w sobotę o swojej decyzji na profilu w portalu społecznościowym, zwrócił uwagę, że zamknięcie cmentarzy postawiło w bardzo trudnej sytuacji przedsiębiorców branży kwiaciarskiej, którzy - jak co roku - przygotowywali się na uroczystość Wszystkich Świętych w zakresie zaopatrzenia w kwiaty.

 

ZOBACZ: Prymas Polski: nie konsultowano ze mną zamknięcia cmentarzy

 

"W tym tygodniu uruchomiliśmy Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy 2.0 adresowany do branż, które nie mogą prowadzić działalności (fitness oraz restauracyjna). Biorąc pod uwagę aktualną sytuację podjąłem decyzję, że od poniedziałku Zakład Zieleni Miejskiej rozpocznie akcję odkupywania od katowickich przedsiębiorców kwiatów, których nie udało się im sprzedać" – napisał prezydent Krupa.

 

"Rośliny posłużą ozdobieniu miejsc pamięci w całym mieście. Jednocześnie apeluję do mieszkańców Katowic, by jak co roku kupowali znicze i kwiaty - bo odwiedzać groby naszych bliskich możemy w każdym późniejszym terminie, przy trzymaniu się rygorów sanitarnych. Nasza akcja skierowana jest do firm zarejestrowanych w Katowicach, prowadzących działalność w zakresie sprzedaży i uprawy kwiatów" - dodał.

 

ZOBACZ: Akcja "Kup pan chryzantemę" w Warszawie. Sześć bezpłatnych miejsc dla handlarzy

 

Zapowiedział, że szczegółowe informacje i zasady skupu kwiatów - m.in. limity na przedsiębiorcę - zostaną opublikowane w poniedziałek z samego rana. 

laf/ poslatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie