Dworczyk: spółki Skarbu Państwa zbudują szpitale tymczasowe

Polska
Dworczyk: spółki Skarbu Państwa zbudują szpitale tymczasowe
PAP/Radek Pietruszka
Na zdjęciu: premier Morawiecki wizytujący tymczasowy szpital na Stadionie Narodowym

- Premier Mateusz Morawiecki zobowiązał duże spółki Skarbu Państwa lub te z większościowym państwowym udziałem do budowach kolejnych szpitali tymczasowych na ponad 3 tys. łóżek - poinformował w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Wyjaśnił, że powstaną one m.in. w Płocku i Ostrołęce, a także na Pomorzu, Śląsku i w Małopolsce. Do sprawy odniósł się też wicepremier Jacek Sasin.

Dworczyk stwierdził, że "sytuacja jest bardzo poważna, z czego nie wszyscy sobie chyba zdają sprawę".

 

- Przyrosty dzienne zakażeń powodują, że służba zdrowia, która już w tej chwili jest na skraju wytrzymałości, jeżeli nie wprowadzimy nadzwyczajnych rozwiązań, może w ogóle ulec pod ciężarem napływu chorych - mówił w radiowej Jedynce.

 

"Za szpitale tymczasowe odpowiedzialni są wojewodowie"

 

Jak dodał, z tego powodu premier Mateusz Morawiecki podpisał dzisiaj w nocy sześć decyzji administracyjnych zobowiązujących duże spółki Skarbu Państwa, albo takie, w których ma większościowy udział, do budowach kolejnych szpitali tymczasowych. Takie lecznice mają pomieścić ponad 3 tys. pacjentów covidowych.

 

ZOBACZ: Wszystkich Świętych. Rząd ogłosi, czy cmentarze pozostaną otwarte. Możliwe nowe obostrzenia

 

Szef KPRM dopytywany, potwierdził, że szpitale te stanowią dodatkową pulę szpitali tymczasowych, poza tymi, które mają być budowane w największym miastach w Polce.

 

- To jest kolejna pula. Za szpitale tymczasowe budowane w województwach odpowiedzialni są wojewodowie - poza tym pierwszym szpitalem (na stadionie PGE Narodowy - red.), który był pilotażem - stwierdził Dworczyk.

 

Uściślił, że "teraz do wojewodów dołączają jeszcze duże spółki Skarbu Państwa, które też budują szpitale tymczasowe".

 

- Wszystko to jest podyktowane troską o to, by pacjenci covidowi mogli być przyjmowani a ich napływ będzie na pewno wzrastał - zapewnił minister.

 

Sasin: budowa szpitali przez państwowe spółki to część rządowej strategii

 

"Włączamy się w walkę z drugą falą pandemii. Grupa ORLEN, przy współpracy z rządem, zaangażuje się w budowę dwóch szpitali tymczasowych w Płocku oraz Ostrołęce. Jako firma odpowiedzialna społecznie wspieramy nasze otoczenie w walce z COVID19" - napisał na Twitterze Daniel Obajtek, prezes Orlenu.  

 

 

Natomiast wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin stwierdził, że "odpowiedzialność społeczna biznesu to część DNA spółek Skarbu Państwa".

 

"Budowa szpitali tymczasowych przez podmioty nadzorowane przez MAP jest częścią rządowej strategii walki z epidemią. Nie ma wyższych priorytetów niż zdrowie i bezpieczeństwo Polaków" - napisał na Twitterze.

 

 

1,2 tys. łóżek na Stadionie Narodowym

 

Dworczyk pytany o lokalizację szpitali tymczasowych, które zostaną zbudowane przez spółki Skarbu Państwa, powiedział, że decyzje administracyjne premiera wskazują przede wszystkim na regiony. Jedynie na Mazowszu wskazano konkretne miasta, czyli Płock i Ostrołękę.

 

ZOBACZ: Szpital na Stadionie Narodowym otwarty. Wiemy jak wygląda w środku

 

- W pozostałych przypadkach to są województwa takie jak Małopolska, Śląsk czy Pomorze - odparł szef KPRM.

 

W czwartek na Stadionie Narodowym został uruchomiony pierwszy szpital tymczasowy; jest to oddział szpitala MSWiA. Dworczyk mówił na czwartkowej konferencji prasowej, że docelowo będzie on dysponował 1200 łóżkami.

 

- W pierwszym etapie, który dzisiaj właśnie się kończy, uruchamiany 300 łóżek. Kolejny etap, to będzie za tydzień, dojdziemy do 500 łóżek. I potem w kolejnym etapie łącznie 1200 łóżek - powiedział.

 

Zaznaczył, że na te 1,2 tys. łóżek, sto to będą łóżka OIOM-owe.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie