"Piątka dla zwierząt". Müller: rozważane jest złożenie nowego projektu noweli

Polska
"Piątka dla zwierząt". Müller: rozważane jest złożenie nowego projektu noweli
Polsat News
Rzecznik rządu Piotr Müller

Rozważana jest sytuacja, w której od nowa projekt noweli ustawy o ochronie zwierząt zostanie złożony - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, ewentualny nowy projekt zawierałby cześć przyjętych w Senacie poprawek do noweli, nad którą parlament pracował od września. Jako pierwsza o nowym projekcie "piątki dla zwierząt" informowała "Interia".

Müller, pytany o plany dotyczące noweli ustawy o ochronie zwierząt - która z poprawkami Senatu wróciła do Sejmu - poinformował, że rozważane jest, aby "uporządkować ją w całości"; chodzi o to, by "nie była ona częściowo przyjęty w Sejmie, później częściowo łatana w Senacie" - podkreślił w TVP 1.

 

Jako pierwsza o nowym projekcie "piątki dla zwierząt" informowała "Interia". - Naszym głównym założeniem jest osiągnięcie celów, które są zapisane w ustawie. Po procedowaniu w Sejmie i Senacie mamy poprawki, poprawki do poprawek czy poprawki, które wzajemnie się wykluczają. Mamy legislacyjny węzeł gordyjski - tłumaczy Interii wicerzecznik PiS, Radosław Fogiel. Stąd potrzeba napisania nowego projektu. Jak przekazał Interii polityk, decyzja w tej sprawie ma zapaść w najbliższym czasie.

 

"Jest taka koncepcja, by uporządkować ten projekt od A do Z"

 

- Faktyczne, rozważana jest sytuacja, w której od nowa ten projekt zostanie złożony, ale z poprawkami, które zostały uwzględnione - przyznał. Wśród tych poprawek wymienił odrzucenie możliwości wejścia przedstawicieli organizacji pozarządowych na teren gospodarstwa bez przedstawiciela weterynarii oraz możliwość dokonywania uboju rytualnego drobiu.

 

ZOBACZ: "Piątka dla zwierząt". Czy Polacy chcą, by prezydent podpisał ustawę?

 

- Jest taka koncepcja, by uporządkować ten projekt od A do Z - zaznaczył. Dodał, że ewentualne nowe propozycje ogłaszał będzie minister rolnictwa.

 

Odwołane posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

We wtorek miało się odbyć posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która miała rozpatrzyć uchwałę Senatu w sprawie nowelizacji, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Posiedzenie komisji zostało jednak odwołane. Według szefa komisji, posła PiS Roberta Telusa "rząd nie wypracował opinii" do noweli, stąd odwołanie posiedzenia.

 

Później rzeczniczka PiS Anita Czerwińska zadeklarowała na Twitterze, że stanowisko PiS w kwestii ochrony zwierząt jest niezmienne, a partia nie wycofuje się z tzw. piątki dla zwierząt.

 

ZOBACZ: "Piątka dla zwierząt". Senatorowie zdecydowali o kształcie ustawy

 

Senat 14 października zaproponował 36 poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra, wprowadza ograniczenia uboju rytualnego i zabrania wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych. Wśród przyjętych poprawek jest wyłączenie z ograniczeń dotyczących uboju rytualnego uboju drobiu - co było propozycją rządową, a także wydłużenie o 2,5 roku wejścia w życie przepisów dot. zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejścia przepisów dot. uboju rytualnego.

 

Przeciwko nowelizacji, uchwalonej z inicjatywy PiS, wielokrotnie protestowały środowiska rolnicze, m.in. przedstawiciele Agrounii; domagano się odrzucenia noweli. 

pgo/msl/ PAP, "Interia"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie