Senatorowie PiS przeciw "piątce dla zwierząt". Kierownictwo partii zdecyduje o konsekwencjach

Polska
Senatorowie PiS przeciw "piątce dla zwierząt". Kierownictwo partii zdecyduje o konsekwencjach
PAP/Marcin Obara
Senatorowie przyjęli kilkadziesiąt poprawek

W środę głosami 76 senatorów przyjęto nowelizację ustawy o ochronie zwierząt wraz z poprawkami. Przeciw opowiedziało się 11 senatorów, w tym 1 z KO, 3 z PSL i 7 z PiS. - Kierownictwo PiS zadecyduje o konsekwencjach - zapowiedział wicemarszałek Senatu Marek Pęk.

Senat przyjął nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Głosowało 97 senatorów. "Za" było 76 senatorów, "przeciw" - 11. 10 wstrzymało się od głosu.

 

Wcześniej senatorowie nie zgodzili się na odrzucenie noweli w całości. Senatorowie przyjęli m.in. poprawkę wykreślającą z noweli ograniczenia dotyczące uboju rytualnego drobiu. Teraz ustawą zajmie się Sejm.

 

Głosy rozłożyły się także w ramach klubów. Za przyjęciem nowelizacji było 39 z 48 senatorów PiS. Przeciw zagłosowało siedmioro senatorów. Nikt nie wstrzymał się od głosu, dwóch senatorów nie głosowało.

 

 

Z PiS przeciwni byli: Jan Maria Jackowski, Margareta Budner, Jerzy Chróścikowski, Mieczysław Golba, Józef Łyczak, Andrzej Pająk oraz Zdzisław Pupa. Nie głosowali: Alicja Zając i Józef Zając.

 

Będą konsekwencje

 

- Kierownictwo PiS zadecyduje o konsekwencjach wobec senatorów, którzy złamali dyscyplinę w środowym głosowaniu nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt - zapowiedział wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS). Jak przyznał, możliwe jest wykluczenie senatorów z klubu PiS lub ich zawieszenie.

 

Przekazał jednak, że wielokrotnie namawiał kolegów i prosił, by zagłosowali zgodnie z zaleceniami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i kierownictwa klubu. - Mówiłem również o tym, że wszystkie ustalenia, które zapadły na posiedzeniu klubu z udziałem pana prezesa odnoszą się również do części senackiej klubu PiS. Jako klub jesteśmy całością - podkreślił.

 

ZOBACZ: PSL: przedstawiamy "piątkę dla rolników"

 

"Za" było także 34 z 43 senatorów Koalicji Obywatelskiej. Przeciw zagłosował jeden senator - Jacek Bury. Siedmioro senatorów KO się wstrzymało, a Robert Dowhan nie zagłosował.

 

Z KO wstrzymali się: Paweł Arndt, Jolanta Hibner, Kazimierz Kleina, Stanisław Lamczyk, Aleksander Pociej, Wojciech Ziemniak oraz Barbara Zdrojewska.

 

Przeciw był cały klub - trzech senatorów - Koalicji Polskiej-PSL. 

 

Stanisław Gawłowski - senator niezależny - zagłosował "za". Tak jak dwóch senatorów z Koła Senatorów Niezależnych, czyli Krzysztof Kwiatkowski i Wadim Tyszkiewicz. Senator Lidia Staroń z tego koła wstrzymała się od głosu. 

 

Dwoje senatorów Lewicy - Wojciech Konieczny i Gabriela Morawska-Stanecka - wstrzymało się od głosu.

prz/ml/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie