"Piątka dla zwierząt". Czy Polacy chcą, by prezydent podpisał ustawę?

Polska
"Piątka dla zwierząt". Czy Polacy chcą, by prezydent podpisał ustawę?
Polsat News
Ankietowani mieli odpowiedzieć na pytanie: Czy, Pana(i) zdaniem, Prezydent Andrzej Duda powinien podpisać nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, nazywaną potocznie w mediach "piątką dla zwierząt", której celem jest poprawa ochrony zwierząt w Polsce?.

Ponad połowa społeczeństwa popiera ustawę o ochronie zwierząt i chce, żeby prezydent Andrzej Duda ją podpisał. Wśród zwolenników ustawy znajdują się wyborcy wszystkich partii politycznych - wynika z badania CBOS przeprowadzonego na przełomie września i października.

Na przełomie września i października Centrum Badania Opinii Społecznej na zlecenie Otwartych Klatek i Fundacji Viva! przeprowadziło badanie wśród Polaków w kwestii ich nastawienia do projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt - poinformowała w piętek Fundacja Viva!.

 

Piątkę popierają mieszkańcy wsi i miast

 

Ankietowani mieli odpowiedzieć na pytanie: Czy, Pana(i) zdaniem, Prezydent Andrzej Duda powinien podpisać nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, nazywaną potocznie w mediach "piątką dla zwierząt", której celem jest poprawa ochrony zwierząt w Polsce?.

 

ZOBACZ: "Piątka dla zwierząt". Senatorowie zdecydowali o kształcie ustawy

 

Ponad połowa (56,6 proc.) badanych odpowiedziała twierdząco (odpowiedzi "zdecydowanie tak" i "raczej tak"), natomiast swój sprzeciw wobec uchwalenia proponowanej ustawy wyraziło jedynie 18,7 proc. ankietowanych (odpowiedzi "zdecydowanie nie" i "raczej nie"). 8,1 proc. nie ma zdania w tej kwestii, ponieważ nie słyszała wcześniej o ustawie. Pozostali odpowiedzieli "trudno powiedzieć" (14,8 proc.) lub odmówili odpowiedzi na pytanie (1,7 proc.).

 

Z badania wynika, że tzw. piątkę dla zwierząt popierają zarówno mieszkańcy dużych miast (64,5 proc.), jak i wsi (55,5 proc.).

 

Ustawa a preferencje polityczne

 

Badanie pokazało również, że przestrogi rzucane przez producentów mięsa i futer o malejącym poparciu Prawa i Sprawiedliwości nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

 

Aż 68,7 proc. ankietowanych, którzy deklarują znajomość ustawy i głosowali na PiS, chce żeby prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. piątkę dla zwierząt. "Co ciekawe, nowelizację pochwala także znaczna część (54,1 proc.) wyborców PSL, partii, która głośno oponuje przeciwko uchwaleniem ustawy" - czytamy w komunikacie Fundacji.

 

ZOBACZ: Senator PiS: "piątka dla zwierząt" wróci do Sejmu z poprawkami

 

"Producenci mięsa i futer twierdzą, że są głosem społeczeństwa i bronią jego interesów. Kolejne badania pokazują jednak, że polskie społeczeństwo pragnie lepszej ochrony prawnej zwierząt, a jedyne interesy, jakich bronią hodowcy, są ich własne. Badanie CBOS potwierdza, że troska o dobro zwierząt nie ma barw politycznych, a zwolennicy »piątki dla zwierząt« są liczni wśród wyborców wszystkich partii" – powiedział cytowany w komunikacie prezes Stowarzyszenia Otwarte Klatki Paweł Rawicki.

 

Przytoczono też komentarz prezesa Fundacji Viva! Cezarego Wyszyńskiego. "Warto zauważyć, że wyniki badań przemawiają jednoznacznie za rozwiązaniami zawartymi w nowelizacji, pomimo trwającej od kilku tygodni kampanii dezinformacji zorganizowanej przez hodowców zwierząt na futra. Jeśli prezydent się wahał, a chce uszanować wolę większości społeczeństwa, to powinien tę podpisać ustawę i wesprzeć zmiany, dzięki którym nasz kraj znajdzie się w czołówce państw chroniących zwierzęta" - powiedział Wyszyński.

 

Badanie zostało przeprowadzone między 30 września a 9 października br. na reprezentatywnej grupie 1133 osób, a jego wyniki zostały opublikowane 16 października przez organizacje Otwarte Klatki oraz Viva! Akcja dla Zwierząt. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie