14-letni lew może zostać uśpiony. "Mamy dylemat, gdy zwierzę jest bezpłodne"

Świat
14-letni lew może zostać uśpiony. "Mamy dylemat, gdy zwierzę jest bezpłodne"
Zdjęcie ilustracyjne/ commons.wikimedia.org/ fot. Madhusudhan Nanjappa
14-letni lew może zostać uśpiony, bo nie doczekał się potomstwa

14-letni lew azjatycki Subali z zoo w Norymberdze, który prawdopodobnie jest bezpłodny, może zostać uśpiony. - Stoimy przed dylematem etycznym - powiedział dyrektor ogrodu zoologicznego Dag Encke, cytowany w czwartek przez agencję dpa. Subali wcześniej przebywał m.in. w zoo w Łodzi.

14-letni lew mieszka w Norymberdze z lwicą Aarany od sierpnia 2018 r. Para nie doczekała się jeszcze potomstwa, w związku z czym należy zbadać, czy któreś ze zwierząt jest bezpłodne. Ponieważ samica jest dużo młodsza i "bardzo cenna genetycznie", przyjmuje się, że to 14-letni samiec jest bezpłodny.

 

ZOBACZ: Żubry uciekły z rezerwatu. Apel leśników o ostrożność

 

 

- Pytanie brzmi: co mamy zrobić, gdy zwierzę nie może się rozmnażać? - mówi Encke. Jak podkreśla, zadaniem ogrodów zoologicznych jest zapewnienie dalszego istnienia gatunków. - Ponieważ przestrzeń jest ograniczona, mamy dylemat, gdy zwierzę jest bezpłodne. Prawdą jest, że lwa można umieścić w innym zoo. Wątpliwe jest jednak, czy w jakimś zoo jest miejsce dla starego i bezpłodnego lwa - twierdzi.

Potrzebna jest jednomyślna decyzja komisji

- Praca na rzecz ochrony gatunków jest nie tylko przyjemna, musimy też porzucić romantyczne przekonanie, że przestrzeń życiowa podlega samoregulacji - twierdzi Dag Encke.

 

Zanim podjęta zostanie decyzja o ewentualnym uśpieniu lwa, zbadana będzie kwestia jego płodności. Później potrzebna jest też jednomyślna decyzja komisji do spraw ochrony zwierząt.

 

ZOBACZ: Turyści na kwarantannie, lwy na ulicy - tak zwierzęta korzystają z wolności

 

Subali urodził w 2006 r. w ogrodzie zoologicznym w Edynburgu. W 2008 r. trafił do zoo w Łodzi. Miał stworzyć parę z lwicą Tycią, ale z nią również nie doczekał się potomstwa. W 2011 r. został przeniesiony do zoo w Jerez de la Frontera w Hiszpanii, a stamtąd trafił do Norymbergi.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie