Nieoficjalnie: warszawska policja od środy pilnuje kościołów i mieszkań posłów PiS

Polska
Nieoficjalnie: warszawska policja od środy pilnuje kościołów i mieszkań posłów PiS
PAP/Piotr Nowak
Policjanci operacyjni mają nie pracować przy sprawach, czy zdarzeniach, jakie pojawią się w stolicy oraz zaniechać zaplanowanych realizacji

Policjanci w Warszawie od środy zajmują się przez 24 godziny na dobę ochroną kościołów, mieszkań i biur posłów PiS - takie decyzje miały zapaść na zakończonej po południu wideokonferencji z Komendantem Stołecznym Policji. - Nie komentuję działań policji, które wynikają z wewnętrznych komunikatorów - powiedział nadkom. Sylwester Marczak pytany o sprawę.

Z informacji, do których dotarł polsatnews.pl wynika, że naczelnicy poszczególnych jednostek otrzymali w środę podczas wideokonferencji z Komendantem Stołecznym Policji wyraźne polecenie, by zaniechać sporej części realizacji, funkcjonariusze mają zostać skierowani do ochrony przez 24 godziny na dobę kościołów, mieszkań i biur posłów PiS. 

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński o protestach: obrońmy Polskę

 

Polecenie oznacza - jak wynika z naszych nieoficjalnych ustaleń - że policjanci operacyjni mają nie pracować przy sprawach, czy zdarzeniach, jakie pojawią się w stolicy oraz zaniechać części zaplanowanych realizacji. Funkcjonariusze będą jednak zajmowali się czynnościami wynikającymi z kodeksu postępowania karnego i np. akcjami poszukiwawczymi.   

 

Rzecznik warszawskiej policji: nie komentuję 

 

O potwierdzenie naszych ustaleń poprosiliśmy rzecznika KSP nadkom. Sylwestra Marczaka. - Oczekuje pan, żebym skomentował wewnętrzną wideokonferencję? Nie komentuję nigdy działań Komendy Stołecznej Policji, które wynikają ewentualnie z wewnętrznych komunikatorów - odparł nadkom. Marczak. - Zapewniam jednak, że realizacje dotyczące najważniejszych spraw, w szczególności zagrożeń życia i zdrowia są i będą realizowane przez policję - dodał.  

 

Polecenie ma mieć związek z porannym oświadczeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. "Wobec zapowiadanych przez liderów i organizatorów protestów kolejnych prób aktów agresji i profanacji miejsc kultu religijnego, podlegająca mi policja będzie podejmowała zdecydowane działania" - poinformował w środę Kamiński.  

 

"Oburzające działania wymierzone w miejsca kultu religijnego"

 

"W ostatnich dniach w wielu polskich miastach organizowane są uliczne protesty. Niektórym demonstracjom towarzyszą oburzające działania wymierzone w miejsca kultu religijnego, polegające na wtargnięciach do kościołów podczas odprawianych nabożeństw, profanacji symboli religijnych, niszczeniu elewacji świątyń czy obrażaniu duchownych i uczestników mszy świętych" - napisał w swoim oświadczeniu Mariusz Kamiński. 

 

ZOBACZ: "Wycofajcie się z wojny z narodem, zanim dojdzie do tragedii"

 

Szef MSWiA miał po południu przesłać nowe polecenia komendantom, czego efektem ma być właśnie 24-godzinna ochrona kościołów, mieszkań posłów PiS i ich biur poselskich. 

 

Według oficjalnych informacji w miniony weekend w związku z organizowanymi demonstracjami policja zabezpieczała 386 kościołów. Odnotowano też 22 wtargnięcia na msze i 79 uszkodzeń elewacji.

 

grz/sgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie