"Wycofajcie się z wojny z narodem, zanim dojdzie do tragedii"

Świat
"Wycofajcie się z wojny z narodem, zanim dojdzie do tragedii"
Polsat News
Szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk

Polska jest najgorzej przygotowanym państwem do jesiennej fali epidemii w całej Unii Europejskiej; gdy inni szykowali się na wojnę z wirusem, wy - na wojnę z narodem. Wycofajcie się z niej, zanim dojdzie do tragedii - zaapelował w środę b. premier Donald Tusk.

Środa jest siódmym dniem protestów w całym kraju po wydanym w zeszłym tygodniu przez TK orzeczeniu. Trybunał za niekonstytucyjny uznał przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., który dopuszcza przerwanie ciąży z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. W niedzielę przeciwnicy wyroku TK demonstrowali m.in. przed i w samych kościołach. Na elewacjach niektórych świątyń pojawiły się hasła wzywające do legalizacji aborcji.

 

ZOBACZ: Donald Tusk: kompromis chronił Polaków przed aborcyjną wojną domową

 

Protesty potępił wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Ci, którzy do nich wzywają, ale i także ci, którzy w nich uczestniczą, sprowadzają niebezpieczeństwo powszechne, a więc dopuszczają się poważnego przestępstwa" - oświadczył. Wezwał też do obrony kościołów.

 

W środę do sytuacji w Polsce odniósł się szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk. "Polska jest najgorzej przygotowanym państwem do jesiennej fali epidemii w całej Unii. Gdy inni szykowali się na wojnę z wirusem, wy - na wojnę z narodem. Wycofajcie się z niej, zanim dojdzie do tragedii. Ludziom pozostał krzyk, decyzje należą do was" - zaapelował były premier Na Twitterze.

 

 

Środa to jednocześnie rekordowy dzień jeśli chodzi zarówno o liczbę nowych wykrytych zakażeń koronawirusem, jak i liczbę zgonów. Nowych zakażeń w ciągu ostatniej doby wykryto 18 tys. 820 osób. (łącznie to już 299 tys. 49 przypadków). Resort zdrowia przekazał ponadto, że zmarło dalsze 236 osób; w sumie jest 4851 zgonów. To najwyższe notowane dotąd dane dzienne. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie