Dodatek dla medyków. "Nie dajmy się nabrać PO"

Polska
Dodatek dla medyków. "Nie dajmy się nabrać PO"
PAP/Radek Pietruszka
W środę posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt, którego celem jest - jak wskazano w uzasadnieniu - "konwalidacja błędu"

Posłowie KO wyrazili oburzenie i sprzeciw wobec projektu, który ma cofnąć decyzję Senatu, a później Sejmu o przyznaniu dodatków w wysokości 100 proc. wynagrodzenia wszystkim pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na Covid-19 lub podejrzanych o zakażenia. - Nie dajmy się nabrać PO, PiS nie zamierza odbierać dodatków dla medyków - wytłumaczył minister Łukasz Schreiber.

W nocy z wtorku na środę Sejm głosował 41 poprawek zgłoszonych przez Senat do nowelizacji niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Posłowie poparli - mimo zgłoszonego na komisji negatywnego stanowiska rządu - propozycję Senatu, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwać ma wszystkim (a nie tylko tym skierowanym do pracy) pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na Covid-19 lub podejrzanych o zakażenia.

"Konwalidacja błędu"

 

W środę posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt, którego celem jest - jak wskazano w uzasadnieniu - "konwalidacja błędu", który miał miejsce podczas rozpatrywania senackich poprawek.

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński do opozycji: w imię brudnych interesów rozwalacie Polskę

 

Oburzenie inicjatywą Prawa i Sprawiedliwości wyrazili w środę posłowie Koalicji Obywatelskiej. Szef klubu KO Cezary Tomczyk podkreślił, iż celem projektu - który określił jako "skandaliczny" - jest odebranie lekarzom dodatków, które przyznano im dzięki poprawce senackiej.

 

Jak mówił, to lekarze stoją dziś na pierwszej linii frontu walki z COVID-19 i powinni być w związku z tym odpowiednio zabezpieczeni i wynagrodzeni. - Dzisiaj sytuacja jest wyjątkowa, bo pierwszy raz chyba w historii, przez Sejm ma przejść ustawa, która dodatki dla lekarzy w czasie epidemii zabiera. Tego jeszcze Polska do tej pory nie widziała - stwierdził szef klubu KO.

 

ZOBACZ: Sucha Beskidzka: 19-latka wolontariuszką w szpitalu. Pomaga pacjentom z koronawirusem

 

Według niego, projekt ma zostać jeszcze w środę rozpatrzony i przegłosowany. "W tej sprawie zgłaszamy stanowczy sprzeciw, zgłosiliśmy taki sprzeciw też na Konwencie Seniorów. Będziemy oczywiście głosować przeciwko tej ustawie" - zapowiedział Tomczyk.

 

Wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia Monika Wielichowska (KO) przekonywała, że posłowie PiS powinni wstydzić się, że złożyli w Sejmie taki projekt.

 

ZOBACZ: "Będziemy mieć armagedon zdrowotny". Lekarz ostrzega

 

- Tym skandalicznym procedowaniem chcecie dzielić pracowników medycznych na tych, którzy pracują w specjalnych, covidowych szpitalach i na tych, którzy pracują w innych medycznych placówkach, ale też są narażeni na zarażenie się koronawirusem. Nie ma naszej zgody na takie podziały, ponieważ wszystkim, którzy walczą na pierwszej linii frontu o nasze zdrowie i życie należy się 100 proc. dodatkowego wynagrodzenia - zaznaczyła posłanka KO.

 

"Nie dajmy się nabrać"

 

Nie dajmy się nabrać PO, PiS nie zamierza odbierać dodatków dla medyków, premia dająca 200 proc. wynagrodzenia pozostaje, proponujemy odrzucenie poprawek senackich, które kosztowałyby 40 mld i rujnowałyby budżet - oświadczył szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

 

 

Do stanowiska PO na Twitterze odniósł się Schreiber. "Nie dajmy się nabrać PO. PiS nie zamierza odbierać dodatków dla medyków pracujących na pierwszej linii przy pandemii - premia dająca 200 proc. wynagrodzenia pozostaje. Proponujemy jedynie odrzucenie dwóch poprawek senackich, które kosztowałyby 40 mld i rujnowałyby budżet" - napisał Schreiber.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie