Wybór RPO. Rzeczniczka PiS o propozycji kandydata

Polska
Wybór RPO. Rzeczniczka PiS o propozycji kandydata
PAP/Piotr Nowak
Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska

- Nie mamy w tej chwili kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich, nie został zgłoszony nasz kandydat - powiedziała we wtorek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

We wtorek mija termin na zgłaszanie kandydatów na RPO.

 

Czerwińska pytana była we wtorek podczas konferencji prasowej o pojawiające się doniesienia medialne, jakoby poseł PiS Bartłomiej Wróblewski - jeden z autorów wniosku do Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji embriopatologicznej - miał zostać kandydatem PiS na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

"To fakt medialny"

 

- Pani mnie pyta o fakt, który nie miał miejsca, to fakt medialny - odpowiedziała Czerwińska. - Nie mamy w tej chwili (kandydata - red.), nie został zgłoszony kandydat - zaznaczyła.

 

ZOBACZ: Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski kandydatem na rzecznika praw obywatelskich

 

5-letnia kadencja RPO Adama Bodnara upłynęła 9 września, ale - zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich - nadal pełni on tę funkcję do czasu powołania swego następcy.

 

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na stanowisko rzecznika inną osobę.

 

Bez poparcia większości

 

W zeszły czwartek Sejm nie powołał mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na Rzecznika Praw Obywatelskich. Jedyna kandydatka na to stanowisko nie uzyskała poparcia bezwzględnej większości głosów.

 

W związku z tym procedura wyboru RPO zostanie przeprowadzona ponownie. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki ustalił termin na składanie wniosków z kandydaturami do 27 października.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie