Komisja Wenecka zaniepokojona ryzykiem paraliżu instytucji RPO

Świat
Komisja Wenecka zaniepokojona ryzykiem paraliżu instytucji RPO
Polsat News
Adam Bodnar. Kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich zakończyła się 9 września, a jego następca nie został dotąd wybrany.

Komisja Wenecka wyraziła w poniedziałek "zaniepokojenie ryzykiem paraliżu instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich" w Polsce. W wydanym komunikacie podkreślono, że "najwyższe znaczenie" ma kontynuacja urzędu RPO.

W oświadczeniu organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego przypomniał, że kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich zakończyła się 9 września, a jego następca nie został dotąd wybrany.

 

Następnie zaznaczono, że 17 września niektórzy polscy parlamentarzyści zwrócili się do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie, że niezgodne z konstytucją jest to, by do czasu wyboru nowego rzecznika urząd sprawowała osoba, której kadencja na tym stanowisku dobiegła końca.

 

ZOBACZ: Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, kandydatka na RPO bez poparcia Zjednoczonej Prawicy

 

"Rzecznik Praw Obywatelskich jest ważnym elementem w państwie opartym na demokracji, praworządności, poszanowaniu praw człowieka oraz podstawowych swobodach i dobrym zarządzaniu" - napisano w komunikacie KW.

 

Komisja Wenecja, jak dodano, przypomina, że "kontynuacja urzędu ma najwyższe znaczenie".

 

"Sytuacja, w której instytucja Rzecznika Praw Obywatelskich nie może w pełni i skutecznie funkcjonować, w oczekiwaniu na wybór nowego, miałaby znaczący niekorzystny wpływ na ochronę praw polskich obywateli i wszystkich ludzi mieszkających w Polsce" - oceniła Komisja Wenecka. 

pgo/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie