Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski kandydatem na rzecznika praw obywatelskich

Polska
Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski kandydatem na rzecznika praw obywatelskich
Polsat News
Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski

We wtorek mija termin zgłaszania kandydatur na stanowisko nowego rzecznika praw obywatelskich. Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości będzie poseł tej partii Bartłomiej Wróblewski - dowiedział się nieoficjalnie polsatnews.pl. To on był współautorem wniosku do TK o zbadanie zgodności z konstytucją aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego upośledzenia płodu.

W ubiegłym tygodniu Sejm odrzucił kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na nowego rzecznika praw obywatelskich. Popiera ją opozycja, a także setki organizacji pozarządowych. Procedura wyboru ruszyła od nowa, Rudzińska-Bluszcz już zadeklarowała, że wystartuje ponownie. 

 

Nieoficjalnie: kandydatem na RPO poseł PiS

 

Według nieoficjalnych informacji "Gazety Wyborczej", Prawo i Sprawiedliwość zgłosi we wtorek Bartłomieja Wróblewskiego na następcę Adama Bodnara.

 

Informację tę nieoficjalnie potwierdził u jednego z posłów PiS polsatnews.pl.

 

ZOBACZ: Wrócą niedziele handlowe? Senacka komisja poparła projekt

 

Nie wszyscy posłowie zostali już poinformowani o decyzji władz partii. Poseł Janusz Śniadek przyznał wcześniej w rozmowie z polsatnews.pl, że "pierwsze słyszy i nic nie wie na ten temat". 

 

Ludowcy nie potwierdzają poparcia

 

Zgodę na powołanie nowego rzecznika praw obywatelskich musi wyrazić jeszcze Senat. Według "Gazety Wyborczej" PiS porozumiało się w tej sprawie z PSL-em. Ludowcy jednak zaprzeczają. 

 

"Nie ma i nie będzie mojej rekomendacji dla polityka partii rządzącej zarówno w Sejmie jak i w Senacie" - napisał na Twitterze prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

 

Kim jest Bartłomiej Wróblewski?

 

Bartłomiej Wróblewski ma 45 lat, jest doktorem nauk prawnych, specjalizuje się w prawie konstytucyjnym, zna kilka języków obcych. Określa się "wolnościowym konserwatystą". W przeszłości należał do ZNP, w latach 1998-2014 zdobył Koronę Ziemi. 

 

Od 2015 roku jest poznańskim posłem PiS, w Sejmie zasiada drugą kadencję. Pod koniec września został zawieszony w prawach członka partii, ponieważ głosował przeciwko tzw. "Piątce PiS dla zwierząt". 

 

ZOBACZ: Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, kandydatka na RPO bez poparcia Zjednoczonej Prawicy

 

Wróblewski reprezentował grupę posłów, którzy podpisali się pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją prawa do aborcji ze względu na wady płodu. 

 

Kadencja Bodnara upłynęła 9 września

 

5-letnia kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła 9 września, ale - zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich - nadal pełni on tę funkcję do czasu powołania swego następcy.

 

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na stanowisko rzecznika inną osobę.

 

ZOBACZ: Nowy RPO. Sejm zdecydował ws. kandydatury Rudzińskiej-Bluszcz

 

We wrześniu grupa posłów PiS skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisu ustawy o RPO dotyczącego pełnienia obowiązków przez dotychczasowego Rzecznika po upływie jego kadencji, do czasu powołania jego następcy. Zdaniem wnioskodawców, taki przepis jest niezgodny z konstytucją. Trybunał miał zająć się tym wnioskiem we wtorek, termin ten został jednak odwołany.

jo/prz/hlk/ polsatnews.pl, wyborcza.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie