Wielokrotnie gwałcił córkę, ofiarą padła też jej koleżanka. Odpowie przez sądem

Polska
Wielokrotnie gwałcił córkę, ofiarą padła też jej koleżanka. Odpowie przez sądem
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Przez 5 lat miał gwałcić swoją córkę. Ofiarą padła też jej koleżanka

Przez blisko pięć lat Mariusz M. ze Szczekocin (woj. śląskie), wielokrotnie gwałcił swoją córkę, po raz pierwszy gdy dziewczynka miała 5-6 lat; jego ofiarą padła też jej koleżanka - wynika z ustaleń zamkniętego właśnie śledztwa.

O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia przeciwko 42-letniemi mężczyźnie poinformował we wtorek rzecznik prowadzącej to postępowanie Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek.

 

Śledztwo w tej sprawie zainicjowało w lutym br. zawiadomienie pedagog jednej ze szkół w Szczekocinach w powiecie zawierciańskim, która uzyskała od 11-letniej uczennicy informację, że od wielu lat jest gwałcona przez ojca. Uczennica powiedziała też, że ojciec wykorzystał seksualnie także jej 13-letnią koleżankę. Potwierdziła to rozmowa z drugą z dziewczynek.

 

"Zeznania dziewczynek są szczere"

 

- W toku dalszego śledztwa, na wniosek prokuratora, przesłuchano w Sądzie Rejonowym w Myszkowie małoletnie pokrzywdzone z udziałem biegłego psychologa. W wydanych opiniach biegły stwierdził, że zeznania dziewczynek są szczere i pozbawione skłonności do konfabulacji - wskazał prok. Ozimek.

 

ZOBACZ: Trzy lata więzienia za zgwałcenie 12-latki. Ziobro zdecydował o wniesieniu kasacji

 

Według zgromadzonych dowodów, od 2015 do 2020 roku Mariusz M. - wykorzystując nieobecność innych osób w domu - wielokrotnie doprowadził córkę do obcowania płciowego, bijąc i szarpiąc ją za włosy. W 2016 lub 2017 roku zgwałcił także koleżankę córki, która nocowała u nich w domu.

 

- Śledztwo wykazało, że Mariusz M. przez wiele lat groził córce, że zabije ją i jej matkę, jeżeli zawiadomi kogoś o popełnianych przez niego przestępstwach seksualnych. Ponadto ustalono, że oskarżony znęcał się nad córką i żoną bijąc je, kopiąc i wyzywając wulgarnymi słowami - opisywał prok. Ozimek.

 

Był w pełni poczytalny

 

Podczas przesłuchania w śledztwie M. przyznał się częściowo do zarzucanych mu przestępstw seksualnych. Na podstawie opinii biegłych lekarzy psychiatrów stwierdzono, że był w pełni poczytalny. Na wniosek prokuratora został aresztowany przez Sąd Rejonowy w Myszkowie.

 

ZOBACZ: Ksiądz skazany na 10 lat więzienia za zgwałcenie 17-latki

 

Mariusz M. nie był w przeszłości karany. Przestępstwo zgwałcenia małoletniego w wieku poniżej 15 lat jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 do 15 lat, a przestępstwo wywierania groźbą wpływu na świadka i przestępstwo znęcania się nad osobą najbliższą karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie