WHO: remdesivir nie pomaga chorym na Covid-19

Technologie
WHO: remdesivir nie pomaga chorym na Covid-19
Polsat News
Półroczne badania dały wystarczająco dużo danych by móc ocenić działanie leków oraz ich skuteczność

Leki stosowane do leczenia objawów Covid-19 mają mieć niewielki lub nie wpływać w ogóle na przebieg choroby - stwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia we wnioskach z przeprowadzonego pod jej egidą badania Solidarity Therapeutics Trial. Dotyczy to m.in stosowanego w Polsce leku remdesivir.

Zgodnie z wynikami koordynowanych przez WHO badań Solidarity Therapeutics Trial, leki stosowane przy hospitalizacji chorych na Covid-19 takie jak: remdesivir, hydroksychlorochina, lopinawir, rytonawir i interferon wydają się mieć niewielki lub żaden wpływ na proces leczenia. 

 

Niska skuteczność 

 

Zdaniem WHO stosowane leki nie przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia pacjentów. Nie wpływały także na śmiertelność osób zakażonych. Badania przeprowadzono w ciągu sześciu miesięcy. Jak donosi WHO, było to największe na świecie badanie skuteczności tych leków.  

 

W trakcie badań przeprowadzonych z udziałem 11 266 dorosłych pacjentów w 405 szpitalach w 30 krajach porównano przebieg choroby u pacjentów otrzymujących badane leki oraz tych, którzy ich nie otrzymali.

 

ZOBACZ: WHO: czas na zaostrzenie środków walki z pandemią w Europie

 

Półroczne badania dały wystarczająco dużo danych by móc ocenić działanie leków oraz ich skuteczność. Prowadzone w ponad 30 krajach, obserwacje polegały m.in. na oszacowaniu czas pobytu w szpitalu pacjentów, u których stosowano wymienione leki. Nie dostrzeżono, by podanie leków skracało czas leczenia.

 

Remdesivir stosowany jest w Polsce leczeniu osób u których stwierdzono koronawirusa. W ostatnim czasie minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że Polska zakupiła kolejne dawki tego leku, które mają być dostarczane w cyklicznych transzach. 

 

Sprzeczne wyniki

 

Remdesivir jest jednym z leków, które uzyskały pozwolenie zarówno amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), jak i unijnej Europejskiej Agencji Leków (EMA), do użytku w leczeniu pacjentów z Covid-19. Opublikowane przez WHO rezultaty przeczą wynikom dwóch innych badań z USA, które wskazały na to, że remdesiwir skraca trwanie choroby. Lek podano m.in. choremu na Covid-19 prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi.

 

ZOBACZ: Najmłodszy syn Donalda Trumpa miał koronawirusa

 

Producent leku, amerykańska firma Gilead Sciences, skrytykowała metodologię badania i zakwestionowała wnioski naukowców. Jednak zdaniem Richarda Peto, niezależnego statystyka, któremu WHO zleciła ocenę badania, opublikowane wyniki są wiarygodne i sprawdzone.

 

- Nie pozwólcie, by ktoś je podważał, choć na pewno będą próbować - powiedział Peto, dodając, że wykazane dotąd pozytywne skutki remdesiviru mogły być skutkiem przypadku.

laf/zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie