90 proc. nastolatek ma lęki związane z pandemią koronawirusa

Technologie
90 proc. nastolatek ma lęki związane z pandemią koronawirusa
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay/Candid_Shots

U dziewięciu z dziesięciu nastolatek występują "średnie lub duże" lęki spowodowane przez pandemię koronawirusa. Są one związane głównie z obawą o popadnięcie w ubóstwo - wynika z badania przeprowadzonego w 14 państwach świata przez pozarządową organizację Plan International.

Jak wskazali autorzy badania, opartego o 7000 ankiet, zdecydowana większość nastolatek na świecie odczuła psychologicznie lub w dalszym ciągu nosi w sobie lęk z powodu pandemii COVID-19.

 

Badanie pozarządowej organizacji dowodzi, że najwięcej młodych dziewcząt obawia się w związku z pandemią o trudności finansowe.

 

ZOBACZ: Wiemy, co osiada na jednorazowej maseczce w komunikacji publicznej. Eksperci ostrzegają

 

Aż 33 proc. ankietowanych nastolatek wskazało, że wskutek pandemii obawiają się osłabienia swoich szans na rynku pracy. Z kolei innych 25 proc. ankietowanych boi się, że wskutek COVID-19 dojdzie do pogorszenia się ich sytuacji finansowej.

 

Wizja utraty środków na naukę

 

Ankieta organizacji Plan International pokazuje, że dla 19 proc. nastolatek pandemia niesie wizję utraty środków na pokrycie swojej nauki, co może skutkować koniecznością porzucenia szkoły.

 

Autorzy badania wskazują, że najbardziej lęki o popadnięcie w ubóstwo widoczne są wśród dziewcząt z rodzin o niższych zarobkach rodziców.

 

Jak wynika z badania, najczęściej obawy o swoją przyszłość w związku z pandemią COVID-19 wyrażają Hiszpanki oraz młode mieszkanki Indii.

 

ZOBACZ: "Szczyt zachorowań na COVID-19 jeszcze wciąż przed nami"

 

Badanie Plan International objęło 14 państw świata, w tym m.in. w USA, Australię, Indie, Nikaraguę, Hiszpanie, Wietnam, a także w Brazylię i Francję. 

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie