Marsz Niepodległości pomimo epidemii. "Zgromadzenia środowisk lewackich odbywają się bez problemu"

Polska
Marsz Niepodległości pomimo epidemii. "Zgromadzenia środowisk lewackich odbywają się bez problemu"
Polsat News
Marsz Niepodległości w Warszawie

Marsz Niepodległości zorganizujemy 11 listopada w Warszawie pomimo epidemii; będziemy zachęcać do uczestnictwa w maseczkach i stosowania się do obowiązujących obostrzeń - poinformował Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Bąkiewicz potwierdził, że Marsz Niepodległości 11 listopada na ulicach Warszawy zostanie zorganizowany. Jako argument za jego organizacją pomimo trwającej epidemii prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości podał obecne demonstracje przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji.

 

ZOBACZ: Narodowcy bronią kościołów. Doszło do starć z demonstrującymi niezgodę na wyrok TK

 

- Jeśli zgromadzenia środowisk lewackich odbywają się bez problemu, wręcz przy zabezpieczeniu takich zgromadzeń przez policję, to oznacza, że służby państwowe akceptują sytuację, w której w trakcie trwającej, rzekomej pandemii mogą odbywać się zgromadzenia. Dlatego na tych samych zasadach nasze Stowarzyszenie będzie organizowało zgromadzenie (Marsz Niepodległości - red.) i będzie liczyło na współpracę z policją - powiedział  Bąkiewicz.

 

"Ta sama miara dla wszystkich"

 

Bąkiewicz podkreślił, że państwo polskie jako "praworządne musi stosować do wszystkich tę samą miarę". - Jeśli do środowisk lewicowych jest stosowana taka miara, to my nie spodziewamy się, żeby w stosunku do nas były inne obostrzenia. Mamy w tej chwili zarejestrowane cykliczne zgromadzenie, które odbywa się co roku, i będziemy organizowali nasz Marsz - dodał.

 

Zapytany o obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z pandemią koronawirusa, Bąkiewicz odpowiedział: "Rozumiem, że ani rząd, ani państwo polskie - bo policja podlega MSWiA - nie traktują tych rozporządzeń (rządowych - red.) w sposób jednoznaczny, obowiązujący i pozawalają na zgromadzenia. Te rozporządzenia nie są umocowane prawnie, ustawa zasadnicza jest w sprzeczności z takimi rozporządzeniami, dlatego - myślę - rząd i policja pozwalają na odbywanie się zgromadzeń w przestrzeni publicznej".

 

Będą zachęcać do przestrzegania obostrzeń

 

Bąkiewicz podkreślił, że organizatorzy marszu będą zachęcać uczestników do stosowania się do obostrzeń wprowadzonych przez ministerstwo zdrowia. "Będziemy apelowali o bezpieczeństwo i żeby ludzie przestrzegali tych wszystkich obostrzeń, które państwo polskie, czy ministerstwo zdrowia nam wszystkim proponuje. Mam nadzieję, że przyjdzie bardzo wielu Polaków, patriotów i będą oni w maseczkach" - powiedział.

 

Zapowiedział również, że szczegóły związane z organizacją marszu Stowarzyszenie przedstawi w najbliższą środę.

 

W zeszłym roku 11 listopada, w Święto Niepodległości, przeszedł ulicami Warszawy marsz zorganzowany pod hasłem „Miej w opiece Naród cały!”. 

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie