Żandarmeria Wojskowa pomoże policji w "ochronie porządku publicznego". Decyzja premiera

Polska
Żandarmeria Wojskowa pomoże policji w "ochronie porządku publicznego". Decyzja premiera
PAP/Andrzej Grygiel
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie w sprawie użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy policji "w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego".

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie w sprawie użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy policji "w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego". W całej Polsce trwają protesty po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Odbywają się one mimo apeli policji, która nakazuje rozejście się ze względu na naruszanie przepisów związanych z pandemią.

W poniedziałek w Monitorze Polskim ukazało się zarządzenie prezesa Rady Ministrów z 23 października 2020 roku, które pozwala żołnierzom Żandarmerii Wojskowej włączyć się do działań w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. 

 

"W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od dnia 28 października 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego" - czytamy w zarządzeniu premiera.

 

ZOBACZ: Protesty przeciwko obostrzeniom. 278 osób zatrzymanych

 

Podstawą zarządzenia jest ustawa o Policji. Zarządzenie nosi datę 23 października. Wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu.

 

Obecnie żołnierze Żandarmerii Wojskowej, podobnie jak Wojsk Obrony Terytorialnej, biorą obok policjantów udział w nadzorowaniu kwarantanny, pomagają także ochotnikom WOT wspierającym służbę zdrowia w pobieraniu wymazów na obecność koronawirusa.

 

"Standardowe działania"

 

Wielu komentatorów życia publicznego w Polsce połączyło zarządzenie premiera z protestami związanymi z decyzją Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Odniósł się do tego rzecznik rządu Piotr Müller, który poinformował, że "analogiczne decyzje były wydane wiosną tego roku". 

 

"W związku z sensacyjnymi nagłówkami dotyczącymi wsparcia Żandarmerii Wojskowej w zakresie działań związanych z COVID-19 przypominam, że analogiczne decyzje były wydane wiosną tego roku. Z oczywistych względów były przyjęte pozytywnie, jako element wsparcia walki z epidemią" - napisał Müller na Twitterze.

 

 

Do sprawy odniosło się również Ministerstwo Obrony Narodowej, które stwierdziło, że są to "standardowe działania, które nie mają związku z obecnymi manifestacjami".

 

ZOBACZ: Protesty w kościołach po wyroku TK. Przepychanki w Warszawie

 

"Żandarmeria Wojskowa udzielała Policji wsparcia również podczas pierwszej fali epidemii. To standardowe działania, które nie mają związku z obecnymi manifestacjami. Żołnierze Żandarmerii Wojskowej pomagają m. in. w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny" - napisano na Twitterze MON.

 

 

Zarządzenie premiera opublikował Monitor Polski.

 

Monitor Polski

 

 

 

 

dk/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie