"Sierpień’80" poparł protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału. "No pasaran"

Polska
"Sierpień’80" poparł protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału. "No pasaran"
wzz.org.pl
"Sierpień 80" za niedopuszczalne uważa naruszenie kompromisu aborcyjnego

"Sierpień 80" za niedopuszczalne uważa naruszenie kompromisu, który obowiązywał w Polsce od wielu lat. Państwo, które stawia się w roli superarbitra ludzkich sumień, zmierza w kierunku państwa totalitarnego" - oświadczył przewodniczący związku Bogusław Ziętek.

Wolny Związek Zawodowy „Sierpień’80” poparł w poniedziałek organizowane w całym kraju protesty przeciw czwartkowemu orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dotyczącemu aborcji.

 

 

- Każdy człowiek ma prawo do wolności decydowania w sprawach sumienia. Władza, która tego nie rozumie jest władzą oderwaną od rzeczywistości. Wspieramy protestujących uznając, że ostatnie decyzje rządzących zarówno w kwestiach politycznych, społecznych jak i gospodarczych uzasadniają wyrażenie głośnego sprzeciwu całego społeczeństwa mówiącego władzy "no pasaran" - dodał.

 

Protesty w całej Polsce

 

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis obowiązującej od 1993 r. Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. Wniosek o rozpatrzenie tej kwestii skierowała do trybunału grupa 119 posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji. Wyrok TK wywołał ostre protesty w wielu miastach w Polsce.

 

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. "Życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę" - podkreślił TK w uzasadnieniu.

 

ZOBACZ: Jakie jest stanowisko Porozumienia ws. aborcji? Mamy oświadczenie

 

Decyzja spotkała się ze sporym sprzeciwem, czego efektem były protest m.in. przed siedzibą TK. Grupa osób przeszła ulicami stolicy w stronę siedziby PiS, a następnie przed dom Jarosława Kaczyńskiego, by późnym wieczorem w czwartek zgromadzić się przed willą premiera przy ul. Parkowej.

 

Zarówno w piątek, jak i przez weekend dochodziło do kolejnych starć protestów. W Katowicach funkcjonariusze użyli pałek i gazu, gdy grupa osób naparła na policyjny kordon, w kierunku kontrdemonstracji narodowców. Duże manifestacje odbywały się także w mniejszych miastach.

msl/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie