Nie żyje wiceprzewodniczący Bundestagu Thomas Oppermann

Świat
Nie żyje wiceprzewodniczący Bundestagu Thomas Oppermann
DBT/Marco Urban
Zmarł wiceprzewodniczący Bundestagu Thomas Oppermann

W wieku 66 lat zmarł Thomas Oppermann, wiceprzewodniczący Bundestagu. Zasłabł tuż przed występem w telewizji. W sierpniu niemiecki polityk zapowiedział odejście z polityki.

Thomas Oppermann zasłabł w niedzielę wieczorem tuż przed nagraniem do programu telewizji ZDF. Został przewieziony do szpitala w rodzinnej Getyndze, gdzie zmarł. 

 

Przyczyny śmierci wiceszefa niemieckiego parlamentu nie są jeszcze znane - podaje portal dw.com. 

 

ZOBACZ: Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski kandydatem na rzecznika praw obywatelskich

 

Oppermann od 2017 roku był wiceprzewodniczącym Bundestagu w którym zasiadał od 2005 roku. Od 1980 roku był członkiem SPD. Miał żonę i czwórkę dzieci. 

 

Planował zakończenie kariery politycznej. - Po 30 latach jako poseł w parlamencie Dolnej Saksonii i w Bundestagu nadszedł dla mnie czas, by jeszcze raz podjąć się czegoś innego i zająć nowymi projektami - wyjaśniał pod koniec sierpnia. 

 

Wolfgang Schäuble: "Szokująca śmierć"

 

Wspominają go politycy i dziennikarze.

 

"Dziś cała niemiecka scena polityczna w szoku po śmierci Thomasa Oppermanna. W parlamencie chętnie rozmawiał z dziennikarzami, zawsze mówił co myśli, a nie co myśli partia" - napisał na Twitterze niemiecki korespondent Polsat News Tomasz Lejman.

 

 

- Kto spotkał ostatnio Opermanna, miał do czynienia z człowiekiem, który po zapowiedzi wycofania się z aktywnej polityki sprawiał wrażenie kogoś, kto zastanawia się nad sobą i zarazem z radością patrzy na czekające go, nowe projekty. Jego nagła śmierć jest tym bardziej szokująca - powiedział przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble.

 

ZOBACZ: Za 2,5 mln zł poszerzyli plażę w Gdyni-Orłowie. Zabrał ją sztorm

 

"Wiadomość o nagłej śmierci mojego kolegi i towarzysza partyjnego Thomasa Oppermanna napełnia mnie ogromnym smutkiem" - napisał na Twitterze polityk SPD, minister pracy Hubertus Heil. "Swoim zaangażowaniem i rozwagą Oppermann zasłużył się dla naszego kraju i dla socjaldemokracji. Myślami jestem z jego rodziną" - stwierdził Heil.

 

Wicekanclerz, socjaldemokrata Olaf Scholz uznał z kolei śmierć niemieckiego polityka z "szokującą wiadomość". "Nasz kraj stracił doświadczonego polityka, Bundestag wybitnego wiceprzewodniczącego, a SPD namiętnego i walecznego towarzysza" - stwierdził Scholz, dodając: "My wszyscy straciliśmy przyjaciela - jesteśmy pogrążeni w smutku". 

jo/hlk/ polsatnews.pl, dw.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie