Szczepionki na Covid-19. Producenci wznawiają badania

Świat
Szczepionki na Covid-19. Producenci wznawiają badania
PAP/EPA/Bagus Indahono/Zdj. ilustracyjne
Producenci wznawiają prace nad szczepionkami

AstraZeneca oraz Johnson & Johnson ogłosiły, że wznowią badania nad szczepionkami na Covid-19. Obie wcześniej wstrzymały będące w wysokim stadium zaawansowania testy medykamentów, po tym, jak u ochotników wystąpiły powikłania. Producenci planują wznowić badania w przyszłym tygodniu.

Brytyjska AstraZeneca zawiesiła prowadzone w USA badania nad swoją szczepionką przeciw koronawirusowi 6 września. Powodem było wykrycie u jednego z zaszczepionych ochotników choroby neurologicznej określonej jako zapalenie rdzenia kręgowego.

 

Podobny powód zatrzymał prace nad szczepionką amerykańskiego koncernu Johnson&Johnson. Jedna z poddanych badaniu osób zachorowała w minionym tygodniu.


Wznowienie badań


Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), organ regulacyjny w Stanach Zjednoczonych, gdzie AstraZeneca prowadzi testy na ludziach, po zbadaniu incydentu dotyczącego szczepionki zezwoliły firmie na prowadzenie dalszych prac nad medykamentem.


Badania AstraZeneca w Wielkiej Brytanii, Brazylii i RPA zostały wznowione w zeszłym miesiącu, mimo że amerykańska agencja kontynuowała dochodzenie w sprawie incydentu.


Tożsamy werdykt usłyszał koncern Johnson & Johnson. Organ regulacyjny zalecił producentowi wznowienie prac po tym jak nie znaleziono żadnych dowodów na to, że szczepionka spowodowała chorobę ochotnika.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania startuje z testami szczepionki, w których celowo zarazi chętnych CoVID-19


Firma chce rozpocząć ponowne prace w Stanach Zjednoczonych w poniedziałek lub wtorek. Paul Stoffels, główny specjalista ds. leków w Johnson & Johnson zapewniał, że firma "może przedstawić wyniki badań na temat skuteczności szczepionek do końca 2020 lub początku 2021 roku".


Johnson & Johnson prowadzi również rozmowy z innymi organami regulacyjnymi, aby wznowić procesy badawcze poza Stanami Zjednoczonymi.


Problemy Brytyjczyków


W Brazylii zmarł ochotnik biorący udział w badaniach klinicznych szczepionki przeciw Covid-19, przygotowywanej przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki - poinformowały w środę władze. Badania są bezpieczne i będą kontynuowane - ogłosiła brytyjska uczelnia.


Brazylijski urząd ds. zdrowia nie podał dalszych szczegółów, powołując się na tajemnicę lekarską.

 

ZOBACZ: Szczepionka na koronawirusa. Nie wiadomo, jak długo utrzyma się odporność


- Po dokładnym zbadaniu tego przypadku w Brazylii nie mamy żadnych obaw o bezpieczeństwo badań klinicznych; zarówno brazylijski regulator, jak i niezależna komisja zaleciły kontynuację testów - przekazano w oświadczeniu Uniwersytetu Oksfordzkiego.

 

laf/prz/ Reuters, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie