Zmiany w szkołach i zakaz przemieszczania się bez opieki dorosłego. Decyzje rządu

Polska
Zmiany w szkołach i zakaz przemieszczania się bez opieki dorosłego. Decyzje rządu
Polsat News
Szkoły przechodzą na nauczanie zdalne

Rząd zdecydował, że nauka w klasach 4-8 w szkołach podstawowych będzie odbywała się zdalnie. Stacjonarnie będą prowadzone jedynie zajęcia w żłobkach i przedszkolach oraz lekcje w klasach 1-3 szkół podstawowych. W godzinach 8-16 dzieci do 16. roku życia mogą przemieszczać się jedynie pod opieką dorosłego.

- Kluczowa zmiana, którą dzisiaj wdrażamy, to szkoła podstawowa w klasach od 4 do 8 w trybie zdalnym, żeby zmniejszyć natężenie ruchu w komunikacji publicznej i kontakty społeczne. To bardzo ważne, żeby przerwać łańcuch transmisji - argumentował premier Mateusz Morawiecki. 

 

Szkoły średnie i wyższe wyłącznie zdalnie

 

Wszystkie klasy ze szkół ponadpodstawowych i wyższych będą miały prowadzone zajęcia jedynie w trybie zdalnym. 

 

Podczas konferencji prasowej Morawiecki podkreślił, że "odpowiedzialność za efektywność naszych działań spoczywa na wszystkich, także na dzieciach i młodzieży".

 

ZOBACZ: Cała Polska czerwoną strefą. Nowe obostrzenia

 

Premier zapowiedział, że "zasiłki dla rodziców są przewidziane na takich zasadach, jak było to wiosną", czyli dla rodziców dzieci do 8. roku życia, które nie mają zajęć w szkołach, przedszkolach czy żłobkach.

 

- Efekty nowych ograniczeń mogą przyjść po 10, 14 dniach - poinformował premier. 

 

Niedzielski: przyszły tydzień krytyczny

 

Szef resortu zdrowia zaznaczył na konferencji prasowej z premierem, że jeśli utrzymany zostanie trend liniowy, to pozwoli on zostać w okolicach 15-18 tys. zakażeń w przyszłym tygodniu.

 

- Przyszły tydzień będzie krytyczny, bo przekonamy się, czy te pierwsze obostrzenia, które weszły dwa tygodnie temu - zaczynają działać, epidemia zaczyna spowalniać, czy my również swoją odpowiedzialną postawą przyczyniamy się do opanowania tego zjawiska - powiedział Niedzielski.

 

ZOBACZ: Premier zapowiedział ograniczenia dotyczące seniorów i pomoc dla nich

 

Podkreślił, że najbardziej skutecznym narzędziem walki z pandemią jest codzienna postawa obywateli oparta na stosowaniu podstawowych zasad: dezynfekcji, zachowaniu dystansu i przede wszystkim noszenia maseczek. Szef resortu zdrowia wyraził jednocześnie radość, że standard noszenia maseczek jest również stosowany przez osoby, które wcześniej wykazywały postawę kontestowania tego rozwiązania.

 

WIDEO - premier o nowych obostrzeniach związanych z pandemia koronawirusa

  

jo/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie