Iga Świątek została odznaczona przez prezydenta Złotym Krzyżem Zasługi

Polska
Iga Świątek została odznaczona przez prezydenta Złotym Krzyżem Zasługi
Twitter/ Kancelaria Prezydenta
Tenisistka Iga Świątek została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę

Iga Świątek została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia sportowe i promocję kraju. 19-letnia zawodniczka 10 października wygrała turniej French Open - to pierwszy w historii polskiego tenisa tytuł wielkoszlemowy w singlu.

- To bardzo ważna chwila, także dla polskiego sportu. To wydarzenie o charakterze dziejowym - podkreślił prezydent. Jak zaznaczył, sukcesy w tenisie mają olbrzymie znaczenie dla promocji kraju. - Z całego serca pani gratuluję i bardzo się cieszę - dodał.

 

ZOBACZ: Mistrzowska sesja zdjęciowa Igi Świątek [GALERIA]

 

W piątek w Pałacu Prezydenckim uhonorowany został także ojciec zawodniczki - Tomasz Świątek. Odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

"To jest wyróżnienie, ale i zobowiązanie"

Wicepremier Piotr Gliński zaznaczył, że triumf tenisistki Igi Świątek w wielkoszlemowym French Open to gigantyczny sukces, który wiąże się też z odpowiedzialnością państwa. - To jest wyróżnienie, ale i zobowiązanie - podkreślił minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Gliński docenił też udział w historycznym zwycięstwie Świątek jej sztabu i najbliższych, zwracając uwagę, że był to efekt pracy zespołowej.

 

-Przyniosła ona gigantyczny sukces. Jeden z największych w historii polskiego sportu - ocenił. Był on w piątek obecny w Pałacu Prezydenckim, gdy 19-letnia tenisistka została odznaczona przez Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia sportowe i promocję kraju.

 

ZOBACZ: Amerykańskie media zachwycone Igą Świątek. "Była brutalnie skuteczna"

 

Wicepremier przypomniał o programach i dofinansowaniu polskiego tenisa. - Będziemy dalej systemowo wspierać polski tenis, a także inne sporty - zadeklarował. Życzył także Świątek i jej sztabowi szkoleniowemu kontynuacji sukcesów oraz spokoju w dalszej pracy, by jej kariera mogła się rozwijać.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie