Jerzy Kwieciński złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu PGNiG

Polska
Jerzy Kwieciński złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu PGNiG
Polsat News
Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński złożył rezygnację

Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński złożył rezygnację ze stanowiska z końcem dnia 22 października - poinformowała w środę spółka. Kwieciński został powołany na prezesa PGNiG z dniem 10 stycznia 2020 r., zastępując na tym stanowisku Piotra Woźniaka, którego kadencja upłynęła z końcem grudnia 2019 r. Powodem decyzji Kwiecińskiego były sprawy osobiste - podała w środę spółka.

Kilka godzin przed pojawieniem się informacji o rezygnacji Kwiecińskiego, opublikował wpis, w którym oznajmił, że PGNiG "podpisała długoterminową umowę na zakup gazu ziemnego od Ørsted". "Umowa przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski i Polaków. Możemy realizować takie inwestycje, dzięki świetnej sytuacji finansowej Spółki" - zapewnił. 

 

"Trzeba będzie wracać rowerem"

 

Później dodał, że "chociaż aura za oknem nie najlepsza, pada, to pogoda dla PGNiG doskonała. "Wczoraj akcje ⁦PKNiG  mocno poszybowały do góry o 8,1%. To efekt naszych dobrych wyników. PS. Gorzej, że trzeba będzie wracać rowerem" - dodał.

 

 

Jerzy Kwieciński został powołany na prezesa PGNiG z dniem 10 stycznia 2020 r., zastępując na tym stanowisku Piotra Woźniaka, którego kadencja upłynęła z końcem grudnia 2019 r.

 

ZOBACZ: PGNiG z udziałami w dwóch złożach na szelfie norweskim 

 

Od września 2019 r. do wyborów parlamentarnych Kwieciński był w rządzie Mateusza Morawieckiego ministrem finansów, inwestycji i rozwoju. Wcześniej, od stycznia 2018 r., sprawował funkcję ministra inwestycji i rozwoju. Jeszcze wcześniej - w latach 2015-2018 był wiceministrem w Ministerstwie Rozwoju.

 

PGNiG jest spółką giełdową, notowaną na GPW od września 2005 r. Zajmuje się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importem gazu, a także - poprzez spółki zależne - magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej. W Polsce PGNiG jest największym importerem i dostawcą gazu ziemnego. 71,88 proc. akcji należy do Skarbu Państwa, pozostałe 28,12 proc. do innych akcjonariuszy.

 

Kontrola NIK

 

Z początkiem października wydział Koordynacji Kontroli Doraźnych Najwyższej Izby Kontroli wszczął jedną z pierwszych kontroli w PGNiG i w spółce zależnej EXALO Drilling SA.

 

Z informacji wynika, że kontrola obejmie lata 2015-2020 i będzie dotyczyć w szczególności działalności EXALO Drilling SA na rynkach zagranicznych.

 

 

EXALO Drilling SA to spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG z sektora wierceń lądowych. Ma oddziały w Pakistanie, Kazachstanie, Czechach i w Czadzie, a także spółkę zależną na Ukrainie.

msl/zdr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie