Jarosław Gowin i Przemysław Czarnek nowymi członkami Rady Dialogu Społecznego

Polska
Jarosław Gowin i Przemysław Czarnek nowymi członkami Rady Dialogu Społecznego
PAP/Jakub Szymczuk/KPRP
Przemysław Czarnek został członkiem Rady Dialogu Społecznego

Prezydent Andrzej Duda powołał w środę nowych członków Rady Dialogu Społecznego. Nowo powołani członkowie to m.in. wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Do Rady Dialogu Społecznego dołączyli jeszcze minister zdrowia Adam Niedzielski, a także wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk, jako przedstawicielka ministra właściwego ds. pracy, odpowiedzialnego za dialog.

 

ZOBACZ: Aborcja niezgodna z konstytucją? W czwartek decyzja Trybunału

 

Podczas uroczystości prezydent mówił, że Rada Dialogu Społecznego ma za zadanie realizować polską politykę w taki sposób, żeby polityka ta rzeczywiście służyła społeczeństwu. To – jego zdaniem – najbardziej możliwe jest na drodze dialogu.

 

Duda przekonywał, że "kiedy dyskutuje się o wprowadzanych, planowanych rozwiązaniach, ważne jest, by zasięgać opinii od przedstawicieli związków zawodowych, pracodawców o tym, czy dane rozwiązania są słuszne, czy spotykają się z akceptacją opinii społecznej oraz czy będą służyły rozwojowi Polski od strony gospodarczej i społecznej".

 

"Trudny czas pandemii"

 

Prezydent zauważył, że "trudny czas pandemii, kiedy decyzje podejmowane są szybko, często radykalnie, jest z pewnością czasem w dziejach, który wymaga szczególnego nacisku na dialog społeczny". Mówił, że w tym czasie potrzebna jest "szybka konsultacja społeczna, wymagająca wzajemnego zrozumienia i wzajemnego współdziałania".

 

 

"Liczę na to, że przygotowując kolejne rozwiązania uwzględniane będą postulaty i zastrzeżenia, bardzo często ważne, o czym mieliśmy okazję przekonywać się w ciągu ostatnich miesięcy pandemii" – mówił Andrzej Duda. Dodał, że w tym czasie często postulaty uwzględniane były w ostatniej chwili.

 

ZOBACZ: Szpital na Stadionie Narodowym. Mamy zdjęcia ze środka

 

Zwrócił również uwagę na różnicę przed 2015 r., gdy nie było Rady Dialogu Społecznego. "Dopiero wprowadzenie RDS spowodowało powrót zaufania, powrót do stołu (...) i tego też życzę na przyszłość – wracania do stołu dialogu nawet w najtrudniejszych momentach" – mówił prezydent. "Życzę negocjacji, dialogi, nieustannego szukania rozwiązania, które można nazwać kompromisem. Życzę, żeby ta praca była jak najbardziej owocna przede wszystkim dla Polski i dla obywateli" – powiedział.

 

Do RDS dołączy nowa organizacja

 

Prezydent Duda zauważył również, że te nominacje są naturalną konsekwencją zmian, które nastąpiły w Radzie Ministrów. Zapowiedział jednocześnie, że "prawdopodobnie niedługo RDS ulegnie rozszerzeniu o jeszcze jedną organizację – Forum Pracodawców Polskich".

 

Powołana przez ustawę z 27 sierpnia 2015 r. Rada Dialogu Społecznego jako forum trójstronnej współpracy zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych.

 

ZOBACZ: 1000 KM i 3 sekundy do setki. Elektryczny Hummer oficjalnie zaprezentowany

 

W skład RDS ze strony społecznej wchodzą przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców, stronę rządową reprezentują wskazani członkowie Rady Ministrów, przedstawiciele ministra pracy i ministra finansów.

 

Funkcję przewodniczącego pełnią rotacyjnie przez rok przedstawiciele każdej ze stron – związkowców, pracodawców i rządu. Obecnie ta funkcja przypada rządowi.

jo/sgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie