Kolejny kraj z ponad milionem zakażonych koronawirusem

Świat
Kolejny kraj z ponad milionem zakażonych koronawirusem
PAP/EPA/LYNN BO BO
Ponad milion zakażeń zarejestrowały dotąd tylko cztery kraje: Stany Zjednoczone, Brazylia, Indie oraz Rosja

Argentyna stała się w poniedziałek piątym krajem na świecie, w którym liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła milion. Ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało, że liczba wszystkich zakażeń wynosi 1 002 662, a bilans zgonów 26 718.

W ciągu ostatnich 24 godzin obecność koronawirusa potwierdzono u kolejnych 12 982 osób. Odnotowano jednocześnie 451 zgonów z powodu Covid-19.

 

Ponad milion zakażeń zarejestrowały dotąd tylko cztery kraje: Stany Zjednoczone, Brazylia, Indie oraz Rosja. Argentyna, która w poniedziałek dołączyła do tej grupy jest krajem z najmniejszą liczbą ludności - zaznacza Reuters. Kraj ten liczy 40 mln mieszkańców.

 

ZOBACZ: Zmarzlik, Przygoński, Włodarczyk, Lisek. Sportowcy apelują o noszenie maseczek

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia na 10 tys. ludzi przypada w Argentynie 5,9 zakażeń. Wskaźnik ten nie jest rekordowy, bo pod tym względem przoduje Peru z 10,35 zakażeniami na na 10 tys. mieszkańców. Ten sam wskaźnik jest też wyższy w Brazylii - 7,35 zakażeń na 10 tys. mieszkańców, w Hiszpanii - 7,22 oraz w Stanach Zjednoczonych - 6,72. Ale już w Rosji, gdzie całkowita liczba zakażeń przekracza 1,4 mln wskaźnik ten wynosi 1,67, a w wypadku Indii, gdzie od początku epidemii obecność koronawirusa potwierdzono u ponad 7,6 mln ludzi, zaledwie 0,85.

 

Izolacja nie pomogła

 

Pod koniec sierpnia liczba wszystkich zakażeń nie przekraczała w Argentynie 400 tys. Już wówczas alarmowano, że system opieki medycznej jest przeciążony. Najwięcej zakażeń notowano wówczas w stolicy, z czasem jednak epidemia zaczęła się rozszerzać na takie prowincje jak Santa Fe, Córdoba, Mendoza, Tucuman i Jujuy. Udział argentyńskich prowincji w puli zakażeń wzrósł z 7 proc. w czerwcu do 65 proc. w chwili obecnej.

 

ZOBACZ: "Musimy myśleć o czarnych scenariuszach". Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym

 

Argentyna jest jednym z krajów kontynentu południowoamerykańskiego najsilniej dotkniętych przez Covid-19, choć jej rząd jako jeden z pierwszych zastosował środki społecznej izolacji. Prezydent Argentyny Alberto Fernández ogłosił stan zagrożenia epidemicznego 20 marca, a następnie kilkakrotnie go wydłużał. Kwarantanna dla całego kraju obowiązywała do 20 września. Po tym okresie zaczęło się odmrażanie gospodarki i życia publicznego. Jednakże, w obliczu przyrostu nowych zakażeń władze ogłosiły 10 października blokadę 18 prowincji i kilkunastu miast, w tym - stolicy kraju. Restrykcje miały obowiązywać dwa tygodnie.

 

Od ponad dwóch lat Argentyna pogrążona jest w głębokim kryzysie gospodarczym, m.in. z wysoką inflacją i postępującym ubóstwem. Sytuację kraju radykalnie pogorszyła epidemia koronawirusa. Według oficjalnych danych, co najmniej 400 000 Argentyńczyków utraciło od początku epidemii do końca czerwca możliwości zarobkowania. Rozszerza się też niepokojąco strefa ubóstwa.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie