Wesele na 10 tys. osób. Wkroczyli urzędnicy

Świat
Wesele na 10 tys. osób. Wkroczyli urzędnicy
Pixabay.com/Counselling/Zdj. ilustracyjne
W czasie epidemii na chasydzkim weselu miało być 10 tys. gości

Władze Nowego Jorku udaremniły urządzenie w poniedziałek na Brooklynie wesela, na które miało przybyć około 10 tys. gości. Urzędnicy ostrzegli, że narusza to wydane z powodu Covid-19 przepisy o zgromadzeniach.

Jak poinformował gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo, wesele miało się odbyć na terenie synagogi chasydzkiej w części Brooklynu, Williamsburgu.

 

- Otrzymaliśmy wiadomość (…) przeprowadziliśmy śledztwo i stwierdziliśmy, że najprawdopodobniej to prawda. Zaplanowano duże wesele, co naruszyłoby obowiązujące zasady o zgromadzeniach - wyjaśnił Cuomo.

 

ZOBACZ: Branża weselna w starciu z koronawirusem. Straty szacowane na 2 mld zł

 

Wesele miało się odbyć poza wytyczonymi w stanie Nowy Jork strefami o największym stopniu zakażenia Covid-19. Rozmiary wydarzenia zaalarmowały jednak władze.

 

- Słuchaj, możesz się żenić, po prostu nie możesz mieć tysiąca osób na swoim ślubie - powiedział Cuomo, używając przykładowo liczby 1000.

 

Maksymalnie 50 osób

 

Zgodnie z przepisami w Nowym Jorku dozwolone są zgromadzenia w zamkniętych pomieszczeniach, jeśli jest tam wypełnionych nie więcej niż 33 proc. miejsc. Nie mogą jednak przekraczać 50 osób.

 

Przedstawiciele synagogi tłumaczyli, że podczas planowania ceremonii wzięto pod uwagę ograniczenia związane z Covid-19. Większość uczestników miała tam być "rotacyjnie", "przez krótki okres" i "zgodnie z przepisami dotyczącymi dystansu społecznego" – informowała na swym portalu telewizja NBC.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Niemczech. Apel Angeli Merkel. "Zostańcie w domach"

 

Organizatorzy zawiadomili gości weselnych, że w związku z zakazem nie będą mogli przybyć na wesele krewnej Zalmana Leiba Teitelbauma, wielkiego rabina sekty Satmar. Weźmie w nim udział tylko najbliższa rodzina.

 

Tymczasem według biura szeryfa Nowego Jorku przerwano nielegalne zgromadzenie w sali bankietowej w części Queensu, Ozone Park. Policja ustaliła, że było tam ponad 215 gości i serwowano alkohol bez pozwolenia. Czterem osobom postawiono zarzuty o popełnieniu przestępstwa.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie