Zmarł Ryszard Ronczewski. Aktor był zakażony koronawirusem

Polska
Zmarł Ryszard Ronczewski. Aktor był zakażony koronawirusem
PAP/Roman Jocher
Ronczewski związany był głównie z teatrem. Grał także w kilkunastu filmach

W sobotę zmarł wieloletni aktor Teatru Wybrzeże Ryszard Ronczewski. Jak podał portal Urzędu Miasta w Gdańsku Ronczewski zaraził się koronawirusem. Artysta miał 90 lat. Ronczewski związany był głównie z teatrem. Grał także w kilkunastu filmach, między innymi w "Krzyżakach" czy "Szatanie z siódmej klasy".

Informację o śmierci artysty potwierdził rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże Grzegorz Kwiatkowski. Ryszard Ronczewski urodził się 27 czerwca 1930 w Puszkarni koło Wilna. Po wojnie zamieszkał w Sopocie. Był absolwentem PWSFTviT w Łodzi.

 

Jak podaje serwis gdańskiego magistratu, w ostatnich tygodniach aktor uczestniczył w zdjęciach do nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego.

 

"Ze względu na wiek i chorobę płuc należał do grupy podwyższonego ryzyka - dlatego testowe potwierdzenie, że jest zakażony koronawirusem nie zapowiadało niczego dobrego" - podano na stronie Urzędu Miasta w Gdańsku.

 

Aktor zmarł w sobotę w swoim domu w Sopocie.

 

Kariera aktorska

 

Ronczewski w latach 1956 - 1957 był aktorem Teatru Nowego w Łodzi, a od 1957 do 1960 roku aktorem Operetki Warszawskiej. W latach 1960 - 1969 i 1970 - 1974 pracował jako kierownik artystyczny Estrady Sopot.

 

Od 1974 do 1979 i od 1983 do 1984 był aktorem Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, a w latach 1966 - 1974 i 1984 - 2005 etatowym aktorem Teatru Wybrzeże.

 

Jak podaje e-teatr, który jako pierwszy podał informację o śmierci artysty, Ronczewski współpracował też z Teatrem Atelier w Sopocie.

 

Nagradzany artysta 

 

Był laureatem wielu nagród artystycznych, m.in. nagrody Wojewody gdańskiego za rok 1995 za rolę Kataryniarza w WOYZECKU Buchnera w Teatrze Wybrzeże.

 

ZOBACZ: Nie żyje Mirosław Jerzy Gontarski. "Jestem chory. Nikt mi nie chce pomóc"

 

Ronczewski grał też w kilkudziesięciu filmach, w tym w "Krzyżakach", "Faronie", "Szatanie z siódmej klasy", "O dwóch takich, co ukradli księżyc”, czy "Zezowatym szczęściu". 

 

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie