Warszawa: opłaty za gospodarowanie odpadami uzależnione od zużycia wody

Polska
Warszawa: opłaty za gospodarowanie odpadami uzależnione od zużycia wody
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Wikimedia.org/Celina Strzelecka (WMPL)
Każdy mieszkaniec zapłaci za odpady dokładnie tyle, ile zużywa wody

W czwartek Rada Warszawy przyjęła uchwałę dotyczącą zmian związanych z gospodarowaniem odpadami. Radni zdecydowali m.in., że naliczanie opłat za gospodarowanie odpadami będzie uzależnione od zużycia wody.

Przyjęta uchwała dotyczy wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki takiej opłaty, oraz ustalenia stawki opłaty za pojemnik i worek o określonej pojemności.

 

ZOBACZ: Wzrośnie podatek od posiadania psa

 

Poza tym radni przyjęli uchwałę związaną z ustaleniem sposobu obliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku nieruchomości, która w części stanowi nieruchomość, na której zamieszkują mieszkańcy, a w części nieruchomość, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. Przyjęto również uchwałę określenia wzorów deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz warunków i trybu składania tych deklaracji.

 

Każdy zapłaci za odpady dokładnie tyle, ile zużywa wody

 

Jak wcześniej tłumaczył wiceprezydent stolicy Michał Olszewski, proponowane przez miasto zmiany metody naliczania opłat za gospodarowanie odpadami są odpowiedzią na liczne głosy krytykujące obecną metodę naliczania opłat od metrażu nieruchomości.

 

Od marca w Warszawie obowiązują nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości. Mieszkańców obowiązuje opłata ryczałtowa - 65 złotych w zabudowie wielorodzinnej i 94 złote w jednorodzinnej, mieszkaniowej. - Obecnie proponowane rozwiązanie będzie oznaczało, że każdy z mieszkańców zapłaci za odpady dokładnie tyle, ile zużywa wody – zauważył wtedy Olszewski.

 

ZOBACZ: Warszawa. Pobyt w izbie wytrzeźwień będzie droższy

 

W czwartek Olszewski mówił o tym, że dzięki tej metodzie mieszkańcy będą mieli realny wpływ na wysokość swojej opłaty. Zwrócił także uwagę, że ta metoda ma pozytywny wpływ na ochronę środowiska. Wyjaśnił przy tym, że wprowadzenie tej metody podyktowane jest m.in. tym, że jest ona najbardziej sprawiedliwa ze wszystkich, bo najtrafniej odzwierciedla liczbę osób zamieszkującą dany lokal.

 

Przeciwko uchwale radni PiS

 

Radny Warszawy Błażej Poboży poinformował na Twitterze, że przeciwko przyjęciu uchwały był klub radnych PIS. Podczas dyskusji radny Dariusz Figura (PiS) mówił, że zmiany te spowodują obciążenie budżetów warszawiaków. Radny wnioskował zatem o odesłanie projektu uchwały do komisji, ale wniosek ten przepadł w głosowaniu. Z kolei radny Wiktor Klimiuk (PiS) mówił, że Warszawa przez lata zaniedbywała to, żeby koszty odbioru śmieci były mniejsze, dlatego też proponowane stawki są teraz wysokie. Jarosław Szostakowski (KO) w odpowiedzi na te zarzuty, odpowiedział, że radni PiS w toku procedowania tej uchwały mogli zgłosić poprawki, co do wysokości proponowanych stawek. Cezary Jurkiewicz (PiS) zwrócił natomiast uwagę na to, że w Warszawie 17 tys. gospodarstw nie ma dostępu do wody, więc nie da się wyliczyć właściwie opłat za gospodarowanie odpadami na takiej podstawie.

 

 

Zmiany zakładają, by miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi była naliczana według średniego zużycia wody z sześciu kolejnych miesięcy z ostatniego roku, czyli z ostatnich 12 miesięcy. Jeśli w nieruchomości nie ma wodomierza, albo nieruchomość nie jest podłączona do sieci wodociągowej lub nie ma danych za zużycie wody za okres 6 kolejnych miesięcy, stawka naliczana jest według określonego wzoru: liczba mieszkańców x 4m3 wody x 12,73 zł.

 

Zmiana taryfy od 1 grudnia

 

Proponowana przez miasto stawka 12,73 zł. za m3 zużytej wody, to stawka, która uwzględnia dochód rozporządzalny na jedną osobę podany w obwieszczeniu prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z marca tego roku.

 

ZOBACZ: Rachunki za prąd będą wyższe. Przyczyną nowa "opłata mocowa"

 

Nowe naliczanie opłaty zakłada też, że dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, którzy spełniają kryterium dochodowe w wysokości 1848 zł netto na osobę, miasto będzie dopłacać 30 zł do każdej osoby powyżej gospodarstwa czteroosobowego. Zmiana taryfy wejdzie w życie 1 grudnia 2020 roku. 

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie