Wzrośnie podatek od posiadania psa

Biznes
Wzrośnie podatek od posiadania psa
pixabay.com
Opłata za psa wzrośnie w 2021 roku o 5 złotych.

Kwota, którą w 2021 r. będą mogły pobierać gminy od właścicieli czworonogów wzrośnie. Maksymalna roczna opłata od zwierzęcia będzie o prawie 5 zł wyższa niż w tym roku. Nie wszędzie trzeba płacić za posiadanie psa. Jednak tam, gdzie samorząd uchwalił podatek, będzie on mógł wynieść od nowego roku do 130,30 zł.

Podatek od psów obowiązuje w Polsce od 1991 r. i jest dochodem gminy, która ustala jego wysokość lokalnie. Maksymalną wysokość tej opłaty zmienił wydanym z 23 lipca obwieszczeniem w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2021 r. minister finansów. 

 

Możliwe zwolnienie z podatku

 

Samorząd może zrezygnować z pobierania opłat za psy. Tam, gdzie taka należność jest uchwalona, obowiązkowa jest bezpłatna rejestracja zwierzęcia w urzędzie gminy.

 

Z płacenia podatku od psa zwolnione mogą być osoby niepełnosprawne oraz mające więcej niż 65 lat i jednocześnie samodzielnie prowadzące gospodarstwo domowe. Nie płacą także płatnicy podatku rolnego, jednak oni nie mogą mieć więcej niż dwa czworonogi.

 

ZOBACZ: Wyższy podatek od posiadania psa. Sprawdź, kto musi płacić

 

W urzędzie miasta lub gminy informacja o wysokości daniny za dany rok jest ogólnodostępna, najczęściej zamieszczana jest na stronie internetowej urzędu. W przypadku, kiedy gmina nie pobiera podatku od psa, rejestracja zwierzęcia nie jest obowiązkowa. Wyjątek stanowią jedynie rasy uznane za agresywne z listy zamieszczanej w rozporządzeniu MSWiA.

 

Opłata za psa w 2021 r.

 

W 2021 r. górny limit podatku od posiadania psa wzrośnie i wyniesie 130,30 zł rocznie za jednego psa, czyli o prawie 5 zł więcej niż w tym roku. Obecnie granica wynosi 125,40 zł i jest wyższa o ponad 2 zł od kwoty z 2019 r. (123,18 zł).

 

ZOBACZ: Próbował ratować sąsiada przed atakiem pitbulli. Trafił go strzałą z kuszy

 

Gminna opłata za psa powinna być uiszczona do 30 kwietnia każdego roku. Jeśli pies pojawił się w gospodarstwie domowym w połowie roku trzeba za niego zapłacić połowę stawki rocznej. Termin uiszczenia opłaty jest uzależniony od terminu zakupu bądź narodzin zwierzęcia. Większość gmin przyjmuje, że pieniądze należy wpłacić do dwóch miesięcy od nabycia lub narodzin psa.

 

Liczbę psów żyjących w Polsce szacuje się na około 8 mln. Spora część to zwierzęta bezpańskie. Z informacji przekazanych przez NIK w 2018 r., w liczba bezdomnych psów i kotów w Polsce stale rośnie. I dzieje się tak pomimo tego, że samorządy terytorialne przeznaczają coraz więcej środków na opiekę nad zwierzętami.

emi/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie