Niemcy aktualizują kraje z grupy ryzyka. Na liście kilka polskich województw

Świat
Niemcy aktualizują kraje z grupy ryzyka. Na liście kilka polskich województw
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET/ POOL
Kanclerz Niemiec Angela Merkel

Niemcy aktualizują listę krajów z grupy ryzyka. Na liście kilka polskich województw: pomorskie, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie i świętokrzyskie. Osoby wracające z tych terenów idą na kwarantannę albo robią test - poinformował niemiecki korespondent Polsat News Tomasz Lejman. Nowe przepisy mają obowiązywać od 17 października.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 6 638. To około 1 500 więcej niż poprzedniego dnia - poinformował w czwartek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha. Na Covid-19 zmarły kolejne 33 osoby.

 

Poprzedni dobowy rekord infekcji odnotowano w Niemczech 28 marca, kiedy zarejestrowano 6 294 przypadki zakażenia Covid-19.

 

Na liście polskie województwa

 

Korespondent Polsat News Tomasz Lejman poinformował w czwartek wieczorem o niemieckiej zaktualizowanej liście krajów z grupy ryzyka związanej z potencjalnym zagrożeniem zakażeniem koronawirusem. Trafiły na nią niektóre polskie województwa.

 

ZOBACZ: Kolejne obostrzenia w walce z koronawirusem w Niemczech

 

"Niemcy aktualizują listę krajów z grupy ryzyka. Na liście kilka polskich województw: pomorskie, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie i świętokrzyskie. Osoby wracające z tych terenów idą na kwarantannę albo robią test" - poinformował Lejman.

 

Nowe przepisy mają obowiązywać od 17 października.

 

Takie przepisy także dla Francji czy Holandii

 

Takie same restrykcje - odpowiedzialny za zwalczanie chorób zakaźnych w Niemczech Instytut im. Roberta Kocha - rozciągnął teraz także między innymi na Włochy, na razie na regiony Kampanii i Ligurii, oraz na całą kontynentalną Francję, całą Holandię i całą Słowację. Do uznanych już wcześniej za zagrożone szwajcarskich kantonów Genewa i Vaud dodano obecnie osiem kolejnych, w tym Zurych i Fryburg.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Europie. Polska na drugim miejscu pod względem dobowej liczby zgonów

 

Według RKI, na Węgrzech poza terenem wysokiego ryzyka koronawirusowego, obejmującego od czwartku również komitat Veszprem, pozostają już tylko komitaty Bacs-Kiskun, Bekes, Fejer, Heves, Somogy, Tolna i Zala. W przypadku Wielkiej Brytanii za zagrożone uznano teraz także regiony East Midlands i West Midlands. W tym ostatnim położona jest druga co do wielkości brytyjska aglomeracja Birmingham.

 

Na zaktualizowanej liście znalazły się też po raz pierwszy niektóre jednostki terytorialne Finlandii (region Oesterbotten) oraz Szwecji (regiony Jaemtland, Sztokholm, Uppsala i Oerebro).

 

Jedynym terytorium, wycofanym w czwartek z tej listy, jest Namibia.

 

Gwałtowny wzrost infekcji

 

W ostatnich tygodniach w Niemczech liczba infekcji gwałtownie rośnie. Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premierzy krajów związkowych uzgodnili w środę, po ośmiu godzinach negocjacji, jednolite zasady dla miast i regionów o dużej liczbie zakażeń koronawirusem. Zaostrzeniu środków w walce z pandemią jest konieczne w związku z rosnącą liczbą infekcji.

 

Nowe przepisy obejmują rozszerzenie wymogu noszenia maseczek, ograniczenie liczby gości na prywatnych uroczystościach, ograniczenia kontaktów w miejscach publicznych oraz ograniczenia działalności lokali gastronomicznych.

 

ZOBACZ: "Godzina policyjna" w Berlinie w związku z Covid-19

 

Nowe ograniczenia kontaktów w rejonach o częstości występowania tygodniowej zapadalności na koronawirusa powyżej 50 zakażeń na 100 000 mieszkańców oznaczają, że w miejscach publicznych może się spotykać maksymalnie dziesięć osób. Tak jest już obecnie w przypadku Berlina.

 

Jeśli nowe środki nie powstrzymają wzrostu zakażeń, zgromadzenia będą ograniczone nawet do pięciu osób lub członków dwóch gospodarstw domowych. Od wartości 35 nowych infekcji na 100 000 mieszkańców, w regionach dotkniętych chorobą będzie obowiązywał w przyszłości wymóg dotyczący posiadania maseczek. W regionach, w których zapadalność przekroczy próg 50 nowych infekcji na 100 000 tysięcy, będzie wprowadzana godzina policyjna od 23.

 

Podobna decyzja Danii

 

Duńskie MSZ w związku z rosnącą liczbą nowych przypadków koronawirusa w Europie rozszerzyło m.in. o Polskę listę krajów, do których odradza się podróże, jeśli nie są one konieczne. Zmiany wejdą w życie w sobotę.

 

Na liście krajów, do których Duńczycy mogą podróżować w UE, pozostały jedynie Niemcy, Norwegia, Grecja oraz Cypr, a także Szwecja (jedynie dziewięć regionów, w tym Skania).

 

Duńska dyplomacja aktualizuje swoje rekomendacje każdego tygodnia, biorąc pod uwagę statystyki z ostatnich 14 dni.

ac/sgo/pgo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie