Groźne bakterie w mięsie z indyka i w tatarze wołowym
Główny Inspektorat Sanitarny wycofał ze sprzedaży produkty mięsne, w których wykryto niebezpieczne dla zdrowia bakterie Salmonelli oraz Escherichia coli. Z sieci sklepów Biedronka znikną zakwestionowane partie mięsa z indyka na kotlety oraz tatara wołowego - oba produkty występowały pod marką "Kraina Mięs".
Kontrola Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryła bakterie Salmonelli w dwóch z pięciu przebadanych próbek mięsa z indyka o nazwie: Mięso na kotlety z indyka. "Kraina Mięs" Surowy wyrób mięsny chłodzony, 500 g.
Numer zakwestionowanej partii to: 2261003155, termin przydatności do spożycia - 17.10.2020 r.
ZOBACZ: Salmonella w mięsie kurczaka i jajkach. Produkty wycofane ze sprzedaży
Mięso wyprodukowano dla Jeronimo Martins Polska S.A. (właściciela sieci Biedronka), a jego producentem jest Animex Kutno.
Zakład rozpoczął już procedurę wycofania z rynku zakwestionowanego produktu oraz przedstawił listę odbiorców.
W komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego przyznano, że "produkt jest przeznaczony do spożycia po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia". Dodano jednak, że ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy.
Escherichia coli w tatarze wołowym
Kolejne ostrzeżenie dotyczy mięsa wołowego o nazwie : Tatar wołowy. "Kraina Mięs”, 250 g.
Numer partii 02752 02751K, termin przydatności do spożycia - 15.10.2020 r.
ZOBACZ: Lody zainfekowane bakteriami. Ich spożycie jest groźne dla zdrowia
Producentem jest firma Sokołów S.A., która również dostarczała go do sieci sklepów Biedronka.
Badania wykazały, że w produkcie występowała Escherichia coli, wytwarzająca toksynę Shiga (STEC). Wykryto ją w jednej z pięciu przebadanych próbek.
Grozi krwotocznym zapaleniem okrężnicy
Zakażenie bakterią może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub - znacznie rzadziej - bezkrwawej biegunki. W niektórych przypadkach może wystąpić znaczne pogorszenie stanu zdrowia objawiające się jako zespół hemolityczno-mocznicowy (ang. hemolytic-uremic syndrome, HUS) lub jako zakrzepowa plamica małopłytkowa.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kole przeprowadził kontrolę mającą na celu ustalenie szczegółowych informacji dotyczących kwestionowanej partii tatara wołowego, w tym dróg dystrybucji. Zaplanował także dodatkowe badanie próbek.
ZOBACZ: Groźna bakteria w suszonej bazylii. Ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego
Główny Inspektor Sanitarny ostrzega, że produktów z partii objętych komunikatami nie należy spożywać. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu trzeba skontaktować się z lekarzem.
Czytaj więcej